Connexion ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2020/21Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2021Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 35232834.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2021
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2020/21 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Likvide beholdninger | 450.500 | 1.117.549 | 2.164.139 | 1.088.457 | 183.684 |
| Omsætningsaktiver i alt | 11.403.582 | 12.999.583 | 16.031.148 | 13.968.715 | 13.067.535 |
| Anlægsaktiver i alt | 965.858 | 554.382 | 345.280 | 167.299 | 71.209 |
| Aktiver i alt | 12.369.440 | 13.553.965 | 16.376.428 | 14.136.014 | 13.138.744 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 6.045.339 | 4.956.531 | 7.738.300 | 5.433.718 | 6.338.062 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 105.953 | 173.503 | 0 |
| Gældsforpligtelser i alt | 6.045.339 | 4.956.531 | 7.844.253 | 5.607.221 | 6.338.062 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 6.141.855 | 6.842.076 | 8.391.999 | 8.244.684 | 6.675.682 |
| Årets resultat | 1.064.491 | 1.762.854 | 1.553.728 | 52.685 | 435.335 |
| Egenkapital i alt | 6.266.855 | 8.567.076 | 8.516.999 | 8.526.015 | 6.800.682 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Bruttofortjeneste | 6.629.522 | 7.261.586 | 7.172.132 | 3.564.258 | 2.786.953 |
| Resultat af primær drift | 1.456.544 | 2.284.000 | 2.102.515 | 108.853 | 581.915 |
| EBITDA | 1.833.999 | 2.583.455 | 2.430.554 | 239.950 | 681.561 |
| Resultat før skat | 1.374.257 | 2.260.637 | 1.996.471 | 71.478 | 567.491 |
| Årets resultat | 1.064.491 | 1.762.854 | 1.553.728 | 52.685 | 435.335 |
| Personaleomkostninger | 4.795.523 | 4.678.131 | 4.741.578 | 3.317.908 | 2.105.392 |
| Af- og nedskrivninger | 377.455 | 299.455 | 328.039 | 131.097 | 99.646 |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | 12 | 10 | 11 | 8 | 6 |
| Udbytte | 0 | 1.600.000 | 0 | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2021Hovedaktiviteten har i lighed med tidligere år bestået af handel med tekstilvarer.
Årets bruttofortjeneste udgør 2.786.953 mod 3.564.258 sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 435.335 mod 52.685 sidste år.0,00 Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende. Som følge af ændrede koncernforhold har selskabet valgt at omlægge regnskabsår til 30/9. Årets resultatopgørelse indeholder derfor 9 måneder og løber fra 1/1 - 30/9 2021. Selskabet har valgt ikke at ændre sammenligningstal, og omfatter dermed perioden 1/1 - 31/12 2020. Med virkning fra den 30. september 2021 er selskabet fusioneret med datterselskabet Incha ApS. Regnskabsåret har været præget af Covid-19 og de nationale nedlukninger af selskabets kunder, herunder fysiske butikker, hvilket årets resultat og aktivitet er negativt påvirket af. Årets resultat er positivt påvirket af modtaget Covid-19 kompensationer. De modtagne kompensationer har medført en indtægt på 962 t.kr. Beløbet er indregnet under andre driftsindtægter.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.