P. Lindberg Industri A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 10.000.000 kr. (48% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2020Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Armstrong Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 5.597.000 | 6.261 | 3.700.700 | 6.724.385 | 7.464 | 5.850.546 | 20.239.000 | 470.000 | 5.045.000 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | 40.339.000 | 69.257.000 | 71.329.000 |
| Anlægsaktiver i alt | 752.000 | 594.572 | 503.589 | 547.674 | 15.707.412 | 10.428.777 | 7.035.000 | 16.292.000 | 6.290.000 |
| Aktiver i alt | 19.173.000 | 28.749.528 | 25.300.276 | 23.040.688 | 41.523.638 | 43.928.391 | 47.374.000 | 85.549.000 | 77.619.000 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 7.534.000 | 17.794.530 | 8.302.266 | 5.342.876 | 16.437.937 | 13.052.608 | 15.954.000 | 46.398.000 | 35.752.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 1.028.809 | 977.168 | 4.578.579 | 3.911.000 | 2.850.000 | 1.072.000 |
| Gældsforpligtelser i alt | 7.534.000 | 17.794.530 | 8.302.266 | 6.371.685 | 17.415.105 | 17.631.187 | 19.865.000 | 49.248.000 | 36.824.000 |
| Selskabskapital | 502.000 | 502.000 | 502.000 | 502.000 | 502.000 | 502.000 | 502.000 | 502.000 | 502.000 |
| Overført resultat | 6.043.000 | 7.245.662 | 10.116.698 | 14.638.721 | 13.524.189 | 13.323.209 | 13.589.000 | 16.886.000 | 27.866.000 |
| Årets resultat | 4.979.000 | 2.702.084 | 7.871.037 | 4.522.023 | 6.385.468 | 7.299.021 | 11.766.000 | 15.797.000 | 20.979.000 |
| Egenkapital i alt | 10.545.000 | 9.247.662 | 15.618.698 | 15.140.721 | 21.526.189 | 21.325.209 | 25.591.000 | 29.888.000 | 38.368.000 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 19.860.000 | 16.584.987 | 23.265.606 | 18.816.803 | 23.763.401 | 28.963.053 | 40.095.000 | 51.686.000 | 86.822.000 |
| Resultat af primær drift | 6.497.000 | 3.681.064 | 10.425.241 | 6.602.183 | 8.335.294 | 9.987.937 | 17.859.000 | 22.943.000 | 27.366.000 |
| EBITDA | 7.148.000 | 4.253.685 | 10.965.909 | 7.252.621 | 9.345.421 | 10.681.524 | 18.772.000 | 24.257.000 | 30.098.000 |
| Resultat før skat | 6.393.000 | 3.465.655 | 10.093.010 | 5.799.517 | 8.196.371 | 9.368.295 | 15.065.000 | 20.243.000 | 26.885.000 |
| Årets resultat | 4.979.000 | 2.702.084 | 7.871.037 | 4.522.023 | 6.385.468 | 7.299.021 | 11.766.000 | 15.797.000 | 20.979.000 |
| Personaleomkostninger | 12.712.000 | 12.331.302 | 12.299.697 | 11.564.182 | 14.417.980 | 18.281.529 | 21.323.000 | 27.429.000 | 56.724.000 |
| Af- og nedskrivninger | 651.000 | 572.621 | 540.668 | 650.438 | 1.010.127 | 693.587 | 913.000 | 1.314.000 | 2.732.000 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 29 | 27 | 25 | 26 | 29 | 36 | 42 | 48 | 67 |
| Udbytte | 4.000.000 | 1.500.000 | 5.000.000 | 0 | 7.500.000 | 7.500.000 | 11.500.000 | 12.500.000 | 10.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter er fremstilling af maskiner, rustfri tanke, udstyr til fødevarebranchen, stålkonstruktioner indenfor byggeri, håndteringsudstyr til vindmølleindustrien samt udvikling i forbindelse hermed. Selskabets aktiviteter udføres fra sine produktionsfaciliteter i Gram.
Selskabet har realiseret et resultat før skat på 26.885 tkr. mod et resultat før skat på 20.243 tkr. sidste år. Selskabets aktiviteter er steget i året og selskabet har færdiggjort sine større igangværende projekter. Gennemførslen af selskabets projekter er forløbet som planlagt. Ledelsen anser udviklingen i selskabets aktiviteter og resultat for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.