VESTERGAARDS RENGØRING ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2021Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Tvermose Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | — | — | — | 7.563 | 0 | — | — | — |
| Omsætningsaktiver i alt | 143.966 | 156.955 | 68.085 | 76.641 | 158.385 | 224.725 | 175.078 | 213.992 |
| Anlægsaktiver i alt | 438.500 | 456.482 | 373.034 | 374.644 | 142.415 | 110.486 | 21.000 | 36.565 |
| Aktiver i alt | 582.466 | 613.437 | 441.119 | 451.285 | 300.800 | 335.211 | 196.078 | 250.557 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 618.621 | 868.667 | 566.897 | 465.165 | 540.211 | 636.217 | 486.376 | 458.862 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 618.621 | 868.667 | 566.897 | 465.165 | 540.211 | 636.217 | 486.376 | 458.862 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | -10.875 | -380.230 | -250.778 | -138.880 | -364.411 | -426.006 | -415.298 | -333.305 |
| Årets resultat | -10.875 | -218.076 | 129.453 | 111.898 | -225.529 | -61.596 | 10.709 | 81.993 |
| Egenkapital i alt | -37.155 | -255.230 | -125.778 | -13.880 | -239.411 | -301.006 | -290.298 | -208.305 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | — | 882.684 | 851.482 | 1.036.634 | 1.017.342 | 1.002.991 |
| Resultat af primær drift | 18.241 | -257.975 | 198.347 | 174.645 | -204.435 | -41.182 | 48.447 | 66.807 |
| EBITDA | 77.028 | -201.975 | 254.347 | 211.502 | -175.006 | -31.753 | 48.447 | 91.976 |
| Resultat før skat | -16.204 | -293.058 | 156.901 | 145.937 | -213.034 | -61.596 | — | 43.993 |
| Årets resultat | -10.875 | -218.076 | 129.453 | 111.898 | -225.529 | -61.596 | 10.709 | 81.993 |
| Personaleomkostninger | 1.016.311 | 1.283.301 | 757.197 | 671.182 | 864.488 | 1.068.387 | 968.895 | 911.015 |
| Af- og nedskrivninger | 58.787 | 56.000 | 56.000 | 36.857 | 29.429 | 9.429 | 0 | 25.169 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | 3 | 3 | 4 | 3 | 3 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets væsentligste aktiviteter består i, at drive virksomhed med rengøringsaktiviteter og dermed efter direktionens skøn beslægtet virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for 2024 udviser et overskud på kr. 81.993, og selskabets balance pr. 31. december 2024 udviser en negativ egenkapital på kr. 208.305. Selskabet har realiseret et overskud i året på tkr. 82. Årets resultat har betydet en begrænset forbedring af egenkapitalen som stadig er negativ med tkr. 208 og at selskabet dermed har tabt sin egenkapital. Det er en forudsætning for selskabets fortsatte drift, at selskabets likviditetsmæssige situation forbedres, således at kreditorer kan betales i takt med at disse forfalder. Finansieringen herfor vil i det væsentligste skulle komme fra en forbedring af selskabets indtjening, idet der på regnskabsaflæggelsestidspunktet ikke har været dialog med pengeinstitut eller andre omkring udvidelse af kreditfaciliteter. Selskabet har på regnskabsafslutningsdatoen en samlet forpligtelse til kreditorer på tkr. 459 som er forfalden, men som der ikke har været dialog med om mulighed for afdragsordning Det er således en forudsætning for selskabets fortsatte drift, at der sker en væsentlig forbedring af selskabets indtjening. Såfremt de igangsatte initiativer ikke resulterer i en positiv indtjening i selskabet og/eller, at der ikke kan findes mulig finansiering, herunder afdragsordning omkring forfalden gæld, er der en betydelig risiko for selskabets fortsatte drift.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.