Enegaard Aps.Aktiv
Økonomiske nøgletal
229.825 kr.+29,8%
Bruttofortjeneste 2025
+26,7%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2017–2025
Nøgletal
202551,1%
Soliditetsgrad
2,0×
Likviditetsgrad
28,0%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 225.052 kr.49.500 kr.
2023Skattepligtig indkomst 168.567 kr.37.070 kr.
2022Skattepligtig indkomst 78.413 kr.Fratrukket underskud 72.664 kr.17.248 kr.
2021Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 73.619 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 99.962 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst -37.438 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 173.007 | 30.020 | 87.322 | 268.046 | 595.735 | 867.434 | 1.027.712 | 1.112.494 | 1.276.244 |
| Omsætningsaktiver i alt | 455.818 | 262.042 | 355.109 | 500.954 | 853.854 | 1.186.286 | 1.260.518 | 1.379.668 | 1.739.098 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 455.818 | 262.042 | 355.109 | 500.954 | 853.854 | 1.186.286 | 1.260.518 | 1.379.668 | 1.739.098 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 175.193 | 150.738 | 273.007 | 371.636 | 651.424 | 848.959 | 795.013 | 739.213 | 849.973 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 175.193 | 150.738 | 273.007 | 371.636 | 651.424 | 848.959 | 795.013 | 739.213 | 849.973 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 155.625 | -13.696 | -42.898 | 4.318 | 77.430 | 212.327 | 340.505 | 515.455 | 764.125 |
| Årets resultat | 44.830 | -169.321 | -29.202 | 47.216 | 73.113 | 134.898 | 128.178 | 174.950 | 248.670 |
| Egenkapital i alt | 280.625 | 111.304 | 82.102 | 129.318 | 202.430 | 337.327 | 465.505 | 640.455 | 889.125 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 34.569 | -114.040 | -47.007 | 101.669 | 59.456 | 184.479 | 173.066 | 177.018 | 229.825 |
| Resultat af primær drift | 24.569 | -114.040 | — | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 59.108 | -215.259 | -37.437 | 99.644 | 73.113 | 150.282 | 165.481 | 224.449 | 319.928 |
| Årets resultat | 44.830 | -169.321 | -29.202 | 47.216 | 73.113 | 134.898 | 128.178 | 174.950 | 248.670 |
| Personaleomkostninger | 10.000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at udføre engrossalg af branddøre og brandpartier. Tillige salg af inventardele viawebshop og stående forretning i forbindelse hermed.
Årets resultat anses for tilfredsstillende.For det kommende år forventes et tilsvarende resultat.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.