Murerfirmaet DNS ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
502.139 kr.+60,0%
Bruttofortjeneste 2024/25
-8,6%
Gennemsnitlig ændring pr. år 2017/18–2024/25
Nøgletal
2024/25153.979 kr.
EBITDA
35,2%
Soliditetsgrad
0,5×
Likviditetsgrad
3,4%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2024/25
Foreslået udbytte for regnskabsåret 500.000 kr.
Historik
2024/25500.000 kr.
2022/230 kr.
2021/22500.000 kr.
2020/21200.000 kr.
2019/20800.000 kr.
2018/19400.000 kr.
2017/181.500.000 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Ole Donovan Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 1.859.000 | 135.094 | 2.647.206 | 2.000.515 | 616.019 | 914.932 | 494.248 | 850.459 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.877.000 | 2.290.907 | 2.680.753 | 2.033.075 | 826.955 | 1.050.981 | 637.580 | 867.781 |
| Anlægsaktiver i alt | 12.000 | 70.549 | 51.000 | 34.000 | 1.741.096 | 1.708.542 | 1.850.554 | 1.811.658 |
| Aktiver i alt | 1.889.000 | 2.361.456 | 2.731.753 | 2.067.075 | 2.568.051 | 2.759.523 | 2.488.134 | 2.679.439 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | — | — | 1.842.502 | 1.755.859 | 1.764.240 | 1.801.184 | 1.577.250 | 1.736.782 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 233.000 | 1.815.322 | 1.842.502 | 1.755.859 | 1.764.240 | 1.801.184 | 1.577.250 | 1.736.782 |
| Selskabskapital | 83.000 | 83.334 | 83.334 | 83.334 | 83.334 | 83.334 | 83.334 | 83.334 |
| Overført resultat | 73.000 | 62.800 | 5.917 | 27.882 | 220.477 | 875.005 | 827.550 | 359.323 |
| Årets resultat | 228.000 | 389.702 | 343.116 | 221.965 | 492.595 | 154.528 | -47.456 | 31.773 |
| Egenkapital i alt | 1.656.000 | 546.134 | 889.251 | 311.216 | 803.811 | 958.339 | 910.884 | 942.657 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 943.000 | 1.165.622 | 1.146.513 | 928.325 | 1.403.819 | 885.592 | 313.813 | 502.139 |
| Resultat af primær drift | 302.000 | 517.384 | 533.834 | — | 688.570 | 261.197 | 2.887 | 104.602 |
| EBITDA | 311.000 | 543.550 | 553.383 | — | 721.124 | 293.751 | 57.832 | 153.979 |
| Resultat før skat | 302.000 | 508.730 | 448.040 | 289.815 | 637.846 | 204.117 | -54.705 | 52.182 |
| Årets resultat | 228.000 | 389.702 | 343.116 | 221.965 | 492.595 | 154.528 | -47.456 | 31.773 |
| Personaleomkostninger | 632.000 | 622.072 | 593.130 | 555.499 | 682.695 | 591.841 | 255.981 | 348.160 |
| Af- og nedskrivninger | 9.000 | 26.166 | 19.549 | 17.000 | 32.554 | 32.554 | 54.945 | 49.377 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 |
| Udbytte | 1.500.000 | 400.000 | 800.000 | 200.000 | 500.000 | 0 | — | 500.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets primære aktivitet er håndværk og industri.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.