Bisgaard Sko A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 28707843.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 3.688.483 | 11.808.245 | 9.536.436 | 20.110.218 | 15.314.450 | 5.844.740 | 8.729.443 | 12.866.634 | 3.252.869 |
| Omsætningsaktiver i alt | 53.568.304 | 59.038.060 | 62.677.537 | 76.046.594 | 95.353.006 | 94.465.578 | 58.170.925 | 74.606.361 | 74.537.356 |
| Anlægsaktiver i alt | 4.827.312 | 4.730.565 | 6.222.512 | 6.622.480 | 6.427.159 | 6.228.547 | 6.219.828 | 11.896.173 | 10.358.259 |
| Aktiver i alt | 58.395.616 | 63.768.625 | 68.900.049 | 82.669.074 | 101.780.165 | 100.694.125 | 64.390.753 | 86.502.534 | 84.895.615 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 30.709.322 | 36.239.686 | 36.771.968 | 46.192.078 | 53.776.214 | 46.283.983 | 24.060.800 | 46.235.199 | 41.205.434 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 288.324 | 644.031 | 0 | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 30.709.322 | 36.239.686 | 37.060.292 | 46.836.109 | 53.776.214 | 46.283.983 | 24.060.800 | 46.235.199 | 41.205.434 |
| Selskabskapital | 5.000.000 | 5.000.000 | 5.000.000 | 5.000.000 | 5.000.000 | 5.000.000 | 5.075.000 | 5.093.750 | 5.112.500 |
| Overført resultat | 19.686.294 | 22.528.939 | 26.482.351 | 27.358.774 | 30.316.958 | 48.757.561 | 32.631.143 | 34.115.818 | 37.593.306 |
| Årets resultat | 7.065.824 | 2.842.645 | 3.953.412 | 3.876.423 | 15.163.313 | 18.449.634 | 5.873.582 | 3.429.535 | 3.385.293 |
| Egenkapital i alt | 27.686.294 | 27.528.939 | 31.482.351 | 35.358.774 | 47.522.087 | 53.971.722 | 39.870.898 | 39.535.377 | 43.033.399 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 24.960.999 | 20.651.349 | 21.416.355 | 23.734.502 | 38.943.658 | 44.831.276 | 29.035.978 | 26.935.602 | 38.152.186 |
| Resultat af primær drift | 8.877.479 | 3.345.384 | 5.371.401 | — | 19.091.679 | 24.664.691 | 9.621.361 | 5.592.358 | 10.638.544 |
| EBITDA | 9.392.307 | 3.835.156 | 5.972.909 | — | 20.012.208 | 25.687.845 | 10.909.650 | 6.885.619 | 12.152.824 |
| Resultat før skat | 9.089.352 | 3.641.838 | 5.087.987 | 4.966.049 | 19.555.728 | 24.101.882 | 7.647.150 | 4.460.040 | 5.376.364 |
| Årets resultat | 7.065.824 | 2.842.645 | 3.953.412 | 3.876.423 | 15.163.313 | 18.449.634 | 5.873.582 | 3.429.535 | 3.385.293 |
| Personaleomkostninger | 15.568.692 | 16.816.193 | 15.443.446 | 17.410.539 | 18.931.450 | 19.143.431 | 18.126.328 | 20.049.983 | 20.384.424 |
| Af- og nedskrivninger | 514.828 | 489.772 | 601.508 | 810.409 | 920.529 | 1.023.154 | 1.288.289 | 1.293.261 | 1.514.280 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 14 | 16 | 18 | 18 | 20 | 25 | 26 | 29 | 29 |
| Udbytte | 3.000.000 | 0 | 0 | 3.000.000 | 12.000.000 | 0 | 2.000.000 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktiviteter består i handel med børnesko produceret i EU og Fjernøsten. Hovedmarkedet er Europa.
Resultatopgørelsen for tiden 01.01.25 - 31.12.25 udviser et resultat på DKK 3.385.293 mod DKK 3.429.535 for tiden 01.01.24 - 31.12.24. Balancen viser en egenkapital på DKK 43.033.399.Årets resultat før skat blev lavere en det forventede resultat før skat på mellem 10.000 t.DKK og 15.000 t.DKK. Den operationelle indtjening er i regnskabsåret forbedret væsentligt i forhold til sidste år. Fremgangen kan primært henføres til markante forbedringer i dækningsgraderne samt en succesfuld sourcingstrategi.Årets resultat er imidlertid påvirket af enkelte forhold af engangskarakter, herunder omkostninger forbundet med etableringen af eget automatiseret lager. Disse omkostninger er i overensstemmelse med forventningerne.Derudover blev selskabet i 2025 udsat for et tilfælde af IT-svindel, som var professionelt og målrettet udført, og som medførte et væsentligt tab.På trods af disse forhold vurderer ledelsen , at udviklingen i den underliggende drift er meget tilfredsstillende.I løbet af regnskabsåret har selskabet opbygget en større lagerbeholdning. Lageropbygningen er sket som led i strategiske dispositioner med henblik på at sikre høj leveringssikkerhed, understøtte fremtidig aktivitet samt imødekomme forventet efterspørgsel.Ledelsen vurderer løbende lagerets sammensætning og omsættelighed. Det er ledelsens vurdering, at lageropbygningen har haft en positiv effekt på både servicegrad og salg. Lageret er godt sammensat i forhold til nuværende
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.