Lima 2 ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet M.E. Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 0 | 300 | 300 | — | — | — | — | — | 536 |
| Omsætningsaktiver i alt | 19.406 | 12.930 | 11.498 | 12.298 | 14.740 | 12.386 | 31.410 | 668.075 | 669.381 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 19.406 | 12.930 | 11.498 | 12.298 | 14.740 | 12.386 | 31.410 | 668.075 | 669.381 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 4.153.466 | 4.191.771 | 4.230.033 | 4.274.401 | 4.329.080 | 4.370.565 | 4.500.952 | 4.616.444 | 4.735.111 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 4.153.466 | 4.191.771 | 4.230.033 | 4.274.401 | 4.329.080 | 4.370.565 | 4.500.952 | 4.616.444 | 4.735.111 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | -4.259.060 | -4.303.841 | -4.343.535 | -4.387.103 | -4.439.340 | -4.483.179 | -4.594.542 | -4.073.369 | -4.190.730 |
| Årets resultat | -68.803 | -44.781 | -39.694 | -43.568 | -52.237 | -43.839 | -111.363 | 521.173 | -117.361 |
| Egenkapital i alt | -4.134.060 | -4.178.841 | -4.218.535 | -4.262.103 | -4.314.340 | -4.358.179 | -4.469.542 | -3.948.369 | -4.065.730 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -6.563 | -15.850 | -9.125 | -13.600 | -24.375 | -13.125 | -12.251 | -12.250 | -12.563 |
| Resultat af primær drift | -6.563 | -15.850 | -9.125 | -13.600 | -24.375 | -13.125 | -12.251 | -12.250 | -12.563 |
| Resultat før skat | -88.209 | -57.411 | -50.892 | -55.866 | -66.977 | -56.225 | -142.774 | -146.902 | -150.470 |
| Årets resultat | -68.803 | -44.781 | -39.694 | -43.568 | -52.237 | -43.839 | -111.363 | 521.173 | -117.361 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at bygge boliger med henblik på salg og udlejning samt dermed beslægtet virksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttotab udgør -13 t.kr. mod -12 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -117 t.kr. mod 521 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for mindre tilfredsstillende. Selskabet har tabt mere end halvdelen af sin anpartskapital og er således omfattet af Selskabslovens §119 omkring kapitaltab. Direktionen forventer, at kapitalen kan reetableres ved egen indtjening eller ved tilførsel af ny kapital. Ligeledes har selskabets moderselskab, via støtteerklæring, indgivet tilsagn om, at ville finansiere selskabets drift i perioden indtil 31. december 2026 ved tilførsel af yderligere driftskapital, hvis det skønnes nødvendigt. Med baggrund heri aflægger ledelsen regnskabet som going concern.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.