Kongsvang Cleaning & Facility A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Nyhus Hertz Holding A/S.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 1.638.200 | 5.658.268 | 2.452.552 | 0 | 100.320 | 0 | 3.310.465 | 0 | 10.224.098 |
| Omsætningsaktiver i alt | 30.194.389 | 32.166.496 | 29.038.675 | 48.079.906 | 46.587.518 | 61.321.682 | 73.085.030 | 73.462.929 | 79.325.243 |
| Anlægsaktiver i alt | 3.764.184 | 2.992.614 | 2.529.966 | 4.195.415 | 3.621.458 | 4.865.226 | 5.194.863 | 6.349.746 | 6.957.590 |
| Aktiver i alt | 33.958.573 | 35.159.110 | 31.568.641 | 52.275.321 | 50.208.976 | 66.186.908 | 78.279.893 | 79.812.675 | 86.282.833 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 21.520.113 | 23.820.379 | 18.073.139 | 30.564.945 | 17.935.798 | 28.261.063 | 31.707.203 | 31.076.297 | 27.854.846 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 720.357 | 2.176.353 | 0 | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 21.520.113 | 23.820.379 | 18.793.496 | 32.741.298 | 17.935.798 | 28.261.063 | 31.707.203 | 31.076.297 | 27.854.846 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 8.938.460 | 8.838.731 | 11.275.145 | 19.034.023 | 31.773.178 | 37.425.845 | 46.072.690 | 48.236.378 | 57.900.987 |
| Årets resultat | 3.693.991 | 1.900.271 | 3.436.414 | 7.758.878 | 12.739.155 | 5.652.667 | 8.646.845 | 2.163.688 | 9.664.609 |
| Egenkapital i alt | 12.438.460 | 11.338.731 | 12.775.145 | 19.534.023 | 32.273.178 | 37.925.845 | 46.572.690 | 48.736.378 | 58.400.987 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Omsætning | — | — | — | — | — | — | 367.701.695 | — | — |
| Bruttofortjeneste | 160.795.002 | 153.480.968 | 175.210.085 | 207.219.236 | 239.518.835 | 258.893.136 | — | 276.374.044 | 300.366.814 |
| Resultat af primær drift | 4.760.759 | 2.504.472 | 4.498.335 | 9.897.196 | 16.084.151 | 6.991.847 | 10.643.669 | 1.945.132 | 11.840.482 |
| EBITDA | 5.817.206 | 3.581.208 | 5.523.911 | 11.123.476 | 17.292.412 | 8.063.630 | 12.104.366 | 3.610.972 | 13.580.055 |
| Resultat før skat | 4.755.347 | 2.466.872 | 4.432.256 | 9.943.030 | 16.336.585 | 7.250.691 | 11.099.345 | 2.772.854 | 12.406.791 |
| Årets resultat | 3.693.991 | 1.900.271 | 3.436.414 | 7.758.878 | 12.739.155 | 5.652.667 | 8.646.845 | 2.163.688 | 9.664.609 |
| Personaleomkostninger | 154.977.796 | 149.899.760 | 169.686.174 | 196.095.760 | 222.226.423 | 250.829.506 | 285.615.267 | 272.763.072 | 286.786.759 |
| Af- og nedskrivninger | 1.056.447 | 1.076.736 | 1.025.576 | 1.226.280 | 1.208.261 | 1.071.783 | 1.460.697 | 1.665.840 | 1.739.573 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 412 | 384 | 423 | 476 | 533 | 562 | 621 | 571 | 578 |
| Udbytte | 3.000.000 | 2.000.000 | 1.000.000 | 0 | — | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabet driver virksomhed inden for rengøringsbranchen og dermed beslægtet virksomhed.
Ledelsen er glad for at kunne præsentere Kongsvang Cleaning & Facility A/S’ ledelsesberetning for regnskabsåret 2025. Virksomheden har i regnskabsåret realiseret et overskud på 9.665 t.kr. mod et overskud på 2.164 t.kr sidste år. Ledelsen betegner resultatet som værende meget tilfredsstillende. På de finansielle parametre har virksomhedenoverordnet set opnået den forventede omsætningsvækst indenfor kerneydelsen på 9% . Det samme gør sig gældende for virksomhedens overskudsgrad som nåede 3,5%.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.