HUMLEBY ENTREPRISE ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet NYROOS HOLDING ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 519.283 | 659.385 | 325.522 | 199.406 | 184.638 | 901.522 | 175.400 | 993.104 | 51.202 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.521.469 | 1.585.429 | 2.046.810 | 2.885.006 | 3.206.984 | 2.992.340 | 1.789.538 | 2.276.296 | 1.328.167 |
| Anlægsaktiver i alt | 30.723 | 27.631 | 25.314 | 8.300 | 60.500 | 127.333 | 115.633 | 116.598 | 62.728 |
| Aktiver i alt | 1.552.192 | 1.613.060 | 2.072.124 | 2.893.306 | 3.267.484 | 3.119.673 | 1.905.171 | 2.392.894 | 1.390.895 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.277.408 | 1.210.642 | 1.375.275 | 1.892.160 | 2.211.578 | 2.041.488 | 1.018.643 | 1.483.627 | 989.114 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.277.408 | 1.210.642 | 1.375.275 | 1.892.160 | 2.211.578 | 2.041.488 | 1.018.643 | 1.483.627 | 989.114 |
| Selskabskapital | 126.000 | 126.000 | 126.000 | 126.000 | 126.000 | 126.000 | 126.000 | 126.000 | 126.000 |
| Overført resultat | 148.784 | 242.575 | 519.128 | 871.190 | 919.063 | 949.141 | 760.528 | 783.190 | 275.781 |
| Årets resultat | 68.240 | 93.791 | 276.554 | 352.061 | 47.873 | 30.079 | -188.613 | 22.662 | -507.409 |
| Egenkapital i alt | 274.784 | 368.575 | 645.128 | 997.190 | 1.045.063 | 1.075.141 | 886.528 | 909.190 | 401.781 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 117.080 | 181.521 | 405.649 | 478.443 | 96.546 | 84.371 | -15.374 | 83.294 | -546.860 |
| Resultat af primær drift | 110.667 | 178.429 | 403.332 | — | 90.746 | 60.604 | -77.074 | 51.409 | -609.530 |
| EBITDA | 117.080 | 181.521 | 405.649 | — | 96.546 | 84.371 | -54.040 | 83.294 | -580.193 |
| Resultat før skat | 97.446 | 131.441 | 377.438 | 458.516 | 74.912 | 50.462 | -201.753 | 39.421 | -638.079 |
| Årets resultat | 68.240 | 93.791 | 276.554 | 352.061 | 47.873 | 30.079 | -188.613 | 22.662 | -507.409 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 6.413 | 3.092 | 2.317 | 0 | 5.800 | 23.767 | 23.034 | 31.885 | 29.337 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Udbytte | — | 0 | — | — | — | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktiviteter består i hovedentreprise i forbindelse med renovering samt til- ogombygning af ejendomme både for private og erhvervsdrivende.
Resultatopgørelsen for tiden 01.01.25 - 31.12.25 udviser et resultat på DKK -507.409 mod DKK 22.662 for tiden 01.01.24 - 31.12.24. Balancen viser en egenkapital på DKK 401.781.Selskabets omsætning og indtjening har i det indeværende regnskabsår været lavere end forventet. Nedgangen skyldes primært, at virksomhedens ejer har været på forældreorlov i en væsentlig del af perioden, hvilket har reduceret aktivitetsniveauet og dermed indtjeningsgrundlaget.Ledelsen vurderer, at udviklingen er midlertidig, og at aktivitetsniveauet forventes at blive normaliseret i det kommende regnskabsår.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.