Elsbjerg Teknik ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
-6.195 kr.-2,0%
Bruttofortjeneste 2022
Nøgletal
202279,3%
Soliditetsgrad
4,8×
Likviditetsgrad
-44,0%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20232023Skattepligtig indkomst -45 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst -6.324 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst -6.296 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst -2.300 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst -9.033 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2022
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | 36.322 | 46.336 | 44.303 | 38.253 | 24.457 | 18.133 |
| Omsætningsaktiver i alt | 61.423 | 46.336 | 44.303 | 38.253 | 24.457 | 18.133 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 61.423 | 46.336 | 44.303 | 38.253 | 24.457 | 18.133 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 10.971 | 8.000 | 15.000 | 11.250 | 3.750 | 3.750 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 10.971 | 8.000 | 15.000 | 11.250 | 3.750 | 3.750 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | -74.548 | -86.664 | -95.697 | -97.997 | -104.293 | -110.617 |
| Årets resultat | 11.123 | -12.116 | -9.033 | -2.300 | -6.296 | -6.324 |
| Egenkapital i alt | 50.452 | 38.336 | 29.303 | 27.003 | 20.707 | 14.383 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | -14.012 | -12.010 | -8.870 | -2.025 | -6.075 | -6.195 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | — | — | -9.033 | -2.300 | -6.296 | -6.324 |
| Årets resultat | 11.123 | -12.116 | -9.033 | -2.300 | -6.296 | -6.324 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2022Selskabets formål er at drive virksomhed med håndværk, teknik samt dermed beslægtet virksomhed.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.