Sidney & Co. ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2023Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2023
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 5.317 | 4.574 | 5.876 | 4.118 | 347.334 | 202.699 | 142.248 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.138.961 | 2.256.278 | 2.072.940 | 1.811.114 | 682.435 | 218.563 | 159.816 |
| Anlægsaktiver i alt | 151.830 | 146.795 | 166.758 | 161.722 | 156.686 | 0 | — |
| Aktiver i alt | 2.290.791 | 2.403.073 | 2.239.698 | 1.972.836 | 839.121 | 218.563 | 159.816 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.518.107 | 1.725.051 | 1.574.384 | 1.365.110 | 737.513 | 45.004 | 23.277 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.518.107 | 1.725.051 | 1.574.384 | 1.365.110 | 737.513 | 45.004 | 23.277 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 645.693 | 550.198 | 538.473 | 481.899 | -23.392 | 48.559 | 11.539 |
| Årets resultat | -33.257 | -95.495 | -11.725 | -56.574 | -505.291 | 121.950 | -37.000 |
| Egenkapital i alt | 770.693 | 675.198 | 663.473 | 606.899 | 101.608 | 173.559 | 136.539 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 583.083 | 457.236 | 499.007 | 427.021 | -148.473 | 595.931 | -30.985 |
| Resultat af primær drift | 44.014 | -1.517 | 80.349 | — | -591.889 | 262.958 | -33.867 |
| EBITDA | 52.774 | 3.519 | 85.385 | — | -586.853 | 262.958 | — |
| Resultat før skat | -36.736 | -94.662 | -12.708 | -57.588 | -637.702 | 253.534 | -37.000 |
| Årets resultat | -33.257 | -95.495 | -11.725 | -56.574 | -505.291 | 121.950 | -37.000 |
| Personaleomkostninger | 530.309 | 453.717 | 413.622 | 414.744 | 279.027 | 195.210 | 0 |
| Af- og nedskrivninger | 8.760 | 5.036 | 5.036 | 5.036 | 5.036 | 0 | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Udbytte | — | — | — | — | — | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Selskabets aktivitet består i at drive detailforretning for herretøj i Nivå Center og dels engroshandel for herretøj, arbejdstøj o.l.Udviklingen i aktiviteter og økonomiske forhold:Resultatopgørelsen for 2023 udviser et resultat på kr. -37.000. Balancen viser en egenkapital på kr. 136.539.Begivenheder efter regnskabsafslutning:Der er efter regnskabsårets afslutning ikke indtruffet andre begivenheder, som væsentligt vil kunne påvirke selskabets finansielle stilling.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.