DEKRA Industrial A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet DEKRA Denmark A/S.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 227.900 | 113.946 | 177.620 | 361.703 | 1.479.592 | 1.494.569 | 1.249.348 | 591.919 | 680.631 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | 1.602.798 | 1.249.641 | 4.404.632 | 4.005.118 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — | — | 27.000 |
| Aktiver i alt | 1.055.341 | 1.020.457 | 1.030.361 | 1.162.055 | 2.231.977 | 1.602.798 | 1.249.641 | 4.404.632 | 4.032.118 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 297.400 | 338.480 | 385.270 | 481.777 | 1.537.602 | 910.113 | — | 3.660.938 | 3.168.278 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 20.430 | 55.444 | 0 | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 297.400 | 338.480 | 405.700 | 537.221 | 1.537.602 | 910.113 | 448.855 | 3.660.938 | 3.168.278 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 257.941 | 181.977 | 124.661 | 124.834 | 194.375 | 192.685 | 300.786 | 243.694 | 363.840 |
| Årets resultat | -14.182 | -75.964 | -57.315 | 173 | 69.541 | -1.690 | 108.099 | -2.057.092 | -1.879.855 |
| Egenkapital i alt | 757.941 | 681.977 | 624.661 | 624.834 | 694.375 | 692.685 | 800.786 | 743.694 | 863.840 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 504.486 | 429.711 | 516.664 | 543.312 | 657.389 | — | 192.487 | 6.472.802 | 9.340.659 |
| Resultat af primær drift | -42.214 | -123.657 | -98.516 | -22.421 | 71.381 | 6.162 | 135.772 | -2.625.504 | -2.403.852 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | — | 135.772 | — | — |
| Resultat før skat | -17.746 | -95.932 | -72.848 | 222 | 89.155 | -2.064 | 139.955 | -2.633.954 | -2.407.821 |
| Årets resultat | -14.182 | -75.964 | -57.315 | 173 | 69.541 | -1.690 | 108.099 | -2.057.092 | -1.879.855 |
| Personaleomkostninger | 546.700 | 553.368 | 615.180 | 565.733 | 586.008 | 652.613 | 56.715 | 9.098.306 | 11.744.511 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | 0 | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 15 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Er at drive virksomhed med industriel inspektion og derved beslægtet virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for 2025 udviser et underskud på 1.879.855 kr. mod et underskud på 2.057.092 kr. sidste år, og selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en egenkapital på 863.840 kr. Selskabet har i 2025 oplevet vækst i forhold til 2024 og har i løbet af året styrket sin position på det danske NDT-marked.Virksomheden har fortsat udviklet organisationen og udbygget sin kundebase med en række af de kunder, som selskabet strategisk har tilstræbt at samarbejde med.Årets resultat er ikke i overensstemmelse med de opstillede forventninger, og ledelsen anser derfor ikke resultatet for tilfredsstillende.Ledelsen er dog overbevist om, at selskabet er godt positioneret for den fortsatte vækst, der er budgetteret for det kommende år.Selskabet har i årets løb modtaget et koncerntilskud på 2 mio. kr.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.