Skads Tømrer- og Maskinsnedkeri ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
7.718.867 kr.+26,8%
Bruttofortjeneste 2025/26
+1,0%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2017/18–2025/26
Nøgletal
2025/261.963.083 kr.
EBITDA
60,4%
Soliditetsgrad
2,8×
Likviditetsgrad
28,6%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2024/25
Der er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Historik
2024/250 kr.
2023/24243.488 kr.
2022/23598.974 kr.
2021/22763.422 kr.
2020/21835.105 kr.
2019/20704.677 kr.
2018/19511.637 kr.
2017/181.069.196 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet BHN Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 966.294 | 394.385 | 1.465.351 | 835.418 | 838.275 | 499.911 | 194.558 | 211.569 | 989.462 |
| Omsætningsaktiver i alt | 6.170.519 | 6.426.138 | 6.145.718 | 6.759.409 | 6.879.318 | 5.449.605 | 6.833.670 | 6.610.675 | 8.780.254 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.156.293 | 777.659 | 715.102 | 463.881 | 206.750 | 328.490 | 222.727 | 533.970 | 392.624 |
| Aktiver i alt | 7.326.812 | 7.203.797 | 6.860.820 | 7.223.290 | 7.086.068 | 5.778.095 | 7.056.397 | 7.144.645 | 9.172.878 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 4.112.487 | 4.601.537 | 3.578.370 | 3.710.049 | 3.188.712 | 1.985.896 | 3.321.505 | 2.677.264 | 3.117.717 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 4.112.487 | 4.601.537 | 3.578.370 | 3.710.049 | 3.188.712 | 1.985.896 | 3.321.505 | 2.677.264 | 3.117.717 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 1.875.000 | 1.875.000 | 1.875.000 | 1.875.000 | 2.375.000 | 2.375.000 | 2.875.000 | 3.831.242 | 5.419.161 |
| Årets resultat | 1.069.196 | 511.637 | 704.677 | 835.105 | 1.263.422 | 598.974 | 743.488 | 956.242 | 1.587.919 |
| Egenkapital i alt | 3.069.196 | 2.511.637 | 2.704.677 | 2.835.105 | 3.263.422 | 3.098.974 | 3.243.488 | 3.956.242 | 5.544.161 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 7.109.155 | 6.121.450 | 6.022.230 | 6.306.440 | 6.925.312 | 5.723.446 | 6.187.752 | 6.089.379 | 7.718.867 |
| Resultat af primær drift | 1.409.981 | 719.797 | 924.102 | 1.066.619 | 1.596.245 | 752.398 | 951.623 | 1.119.045 | 1.821.737 |
| EBITDA | 1.779.440 | 1.012.031 | 1.191.769 | 1.281.620 | 1.853.376 | 842.585 | 1.057.386 | 1.272.604 | 1.963.083 |
| Resultat før skat | 1.374.120 | 659.135 | 908.863 | 1.076.528 | 1.623.184 | 771.675 | 955.699 | 1.228.911 | 2.040.144 |
| Årets resultat | 1.069.196 | 511.637 | 704.677 | 835.105 | 1.263.422 | 598.974 | 743.488 | 956.242 | 1.587.919 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | 4.880.861 | 5.130.366 | 4.816.775 | 5.755.784 |
| Af- og nedskrivninger | 369.459 | 292.234 | 267.667 | 215.001 | 257.131 | 90.187 | 105.763 | 153.559 | 141.346 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | 14 | 12 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 12 |
| Udbytte | 1.069.196 | 511.637 | 704.677 | 835.105 | 763.422 | 598.974 | 243.488 | 0 | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets aktivitet er at drive tømrer- og snedkerivirksomhed, samt entreprenørvirksomhed.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.