INNOLOGIC HOLDING ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Der er ingen data for dette nøgletal.
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 850.000 kr. (89% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 188.352 | 1.485.886 | 274.061 | 256.284 | 48.218 | 239.146 | 288.679 | 155.127 | 920.261 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.053.757 | 2.841.299 | 2.499.373 | 3.771.659 | 3.143.791 | 2.408.273 | 1.865.980 | 1.133.006 | 1.960.879 |
| Anlægsaktiver i alt | 4.722.975 | 10.432.113 | 9.264.287 | 8.591.234 | 7.977.645 | 8.044.627 | 5.521.800 | 6.944.632 | 5.881.327 |
| Aktiver i alt | 6.776.732 | 13.273.412 | 11.763.660 | 12.362.893 | 11.121.436 | 10.452.900 | 7.387.780 | 8.077.638 | 7.842.206 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.104.691 | 866.649 | 2.020.731 | 2.596.074 | 2.406.746 | 1.960.738 | 1.005.915 | 627.198 | 1.440.358 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 0 | 1.007.764 | 796.339 | 0 | 325.857 | 602.379 | 0 | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.104.691 | 1.874.412 | 2.817.070 | 2.596.074 | 2.732.602 | 2.563.117 | 1.005.915 | 627.198 | 1.440.358 |
| Selskabskapital | 185.185 | 185.185 | 185.185 | 185.185 | 185.185 | 185.185 | 185.185 | 185.185 | 185.185 |
| Overført resultat | 1.263.789 | 11.701 | 997.118 | 1.462.625 | 149.529 | 40.926 | 55.835 | 401.578 | 36.291 |
| Årets resultat | 646.618 | 5.726.958 | 3.047.591 | 3.870.229 | 3.167.015 | 3.260.949 | 692.082 | 2.068.575 | 951.408 |
| Egenkapital i alt | 5.672.041 | 11.398.999 | 8.946.590 | 9.766.819 | 8.388.834 | 7.889.783 | 6.381.865 | 7.450.440 | 6.401.848 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Resultat af primær drift | 594.454 | 5.696.950 | 3.049.361 | 3.905.137 | 3.181.848 | 3.259.219 | 687.173 | 2.062.722 | 951.031 |
| Resultat før skat | 641.490 | 5.731.866 | 3.043.608 | 3.857.116 | 3.160.412 | 3.256.469 | 692.129 | 2.059.751 | 945.762 |
| Årets resultat | 646.618 | 5.726.958 | 3.047.591 | 3.870.229 | 3.167.015 | 3.260.949 | 692.082 | 2.068.575 | 951.408 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | 0 | 0 | — | 0 | 0 | 0 |
| Udbytte | 0 | 5.500.000 | 3.050.000 | 3.825.000 | 3.760.000 | 2.200.000 | 1.000.000 | 2.000.000 | 850.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026INNOLOGIC HOLDING ApS' hovedaktivitet er at eje og forvalte kapitalandelen i Innologic A/S, hvor selskabet pr. 30. juni 2026 ejer 85 %, samt at udøve dermed beslægtet finansiel virksomhed.
Der er ikke sket væsentlige ændringer i selskabets aktiviteter i regnskabsåret. Årets resultat udgør 951 t.kr. mod 2.069 t.kr. i 2024/25. Resultatet kan primært henføres til selskabets resultatandel i Innologic A/S, som udgør 977 t.kr. mod 2.103 t.kr. året før. Selskabets egenkapital udgør 6.402 t.kr. pr. 30. juni 2026 mod 7.450 t.kr. året før. Faldet i egenkapitalen skyldes primært udbetalt udbytte på 2.000 t.kr. i regnskabsåret, delvist modsvaret af årets resultat på 951 t.kr. Ledelsen vurderer selskabets finansielle stilling som tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.