Gl. Havn ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2023Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet SL GROUP ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2023
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 0 | 114.791 | 186.524 | 1.395.917 | 677 | 1.280 | 0 |
| Omsætningsaktiver i alt | 25.515.000 | 5.282.707 | 5.122.767 | 12.628.622 | 13.838.609 | 9.997.444 | 10.341.064 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 25.515.000 | 5.282.707 | 5.122.767 | 12.628.622 | 13.838.609 | 9.997.444 | 10.341.064 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 26.635.000 | 6.770.377 | 6.763.877 | 14.401.817 | 15.673.928 | 12.000.005 | 12.458.634 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 26.635.000 | 6.770.377 | 6.763.877 | 14.401.817 | 15.673.928 | 12.000.005 | 12.458.634 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | -1.245.000 | -1.612.670 | -1.766.110 | -1.898.195 | -1.960.319 | -2.127.561 | -2.242.570 |
| Årets resultat | -1.116.000 | -368.152 | -153.440 | -132.085 | -62.124 | -167.242 | -115.009 |
| Egenkapital i alt | -1.120.000 | -1.487.670 | -1.641.110 | -1.773.195 | -1.835.319 | -2.002.561 | -2.117.570 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | -830.000 | 128.855 | -80.036 | 121.743 | 298.566 | -101.785 | -17.088 |
| Resultat af primær drift | -830.000 | 128.855 | -192.984 | 53.518 | 298.566 | -101.785 | -17.088 |
| Resultat før skat | -1.204.000 | -357.196 | -182.287 | -152.898 | -73.831 | -179.547 | -115.009 |
| Årets resultat | -1.116.000 | -368.152 | -153.440 | -132.085 | -62.124 | -167.242 | -115.009 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Selskabets aktiviteter er at foretage investering i anlægsaktiver, herunder fast ejendom, at renovere ejendomme og gennemførelse af byggeprojekter.
Årets bruttotab udgør -17 t.kr. mod -102 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -115 t.kr. mod -167 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for mindre tilfredsstillende. Ledelsen er opmærksom på kapitaltabsreglerne i selskabsloven § 119. Kapitalen forventes at blive reetableret via fremtidig indtjening. Moderselskabet har i årets løb stillet den nødvendige finansiering til rådighed, og har meddelt, at selskabet vil fortsætte med at yde finansiering for det kommende år.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.