Bruun & Co. Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
71.192 kr.-87,3%
Bruttofortjeneste 2024/25
-87,3%
Gennemsnitlig ændring pr. år 2023/24–2024/25
Nøgletal
2024/2571.192 kr.
EBITDA
93,8%
Soliditetsgrad
0,4×
Likviditetsgrad
-1,4%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2024/25
Foreslået udbytte for regnskabsåret 79.400 kr.
Historik
2024/2579.400 kr.
2023/240 kr.
2022/23122.000 kr.
2021/22117.800 kr.
2020/21114.400 kr.
2019/20113.000 kr.
2018/1954.000 kr.
2017/1854.000 kr.
2016/1752.900 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
2024Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 515.360 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst -716.857 kr.Fratrukket underskud 233.991 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 985.537 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst -2.377.363 kr.Fratrukket underskud 216.992 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst 908.271 kr.Fratrukket underskud 415.801 kr.199.804 kr.
2019Skattepligtig indkomst 1.226.070 kr.Fratrukket underskud 488.412 kr.267.640 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 3.269.269 | 600.367 | 409.566 | 384.922 | 524.509 | 957.814 | 275.847 | 114.637 | 76.690 |
| Omsætningsaktiver i alt | 8.263.163 | 5.692.919 | 5.100.708 | 4.614.868 | 5.079.580 | 6.091.372 | 4.030.020 | 675.442 | 194.186 |
| Anlægsaktiver i alt | 516.057 | 1.851.439 | 3.317.869 | 4.087.279 | 1.959.472 | 2.263.452 | 5.492.695 | 8.144.379 | 7.990.751 |
| Aktiver i alt | 8.779.220 | 7.544.358 | 8.418.577 | 8.702.147 | 7.039.052 | 8.354.824 | 9.522.715 | 8.819.821 | 8.184.937 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 15.000 | 1.167.559 | 574.628 | 30.241 | 138.510 | 122.433 | 2.031.430 | 1.040.666 | 497.545 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | 13.706 |
| Gældsforpligtelser i alt | 15.000 | 1.167.559 | 574.628 | 30.241 | 138.510 | 122.433 | 2.031.430 | 1.040.666 | 511.251 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 8.097.098 | 5.423.195 | 6.976.534 | 6.949.462 | 6.661.142 | 7.989.591 | 5.920.830 | 5.332.955 | 5.284.049 |
| Årets resultat | 936.310 | -1.334.521 | 1.521.150 | 881.957 | -1.658.364 | 1.446.249 | -623.306 | 409.870 | -105.469 |
| Egenkapital i alt | 8.764.220 | 6.376.799 | 7.843.949 | 8.671.906 | 6.900.542 | 8.232.391 | 7.491.285 | 7.779.155 | 7.673.686 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | — | — | — | — | — | 558.882 | 71.192 |
| Resultat af primær drift | -298.347 | -57.222 | -18.047 | -29.000 | -16.250 | -16.250 | -41.063 | 541.217 | 53.527 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | — | — | 558.882 | 71.192 |
| Resultat før skat | 936.310 | -1.334.521 | 1.504.611 | 881.957 | -1.658.364 | 1.446.249 | -623.306 | 409.870 | -91.763 |
| Årets resultat | 936.310 | -1.334.521 | 1.521.150 | 881.957 | -1.658.364 | 1.446.249 | -623.306 | 409.870 | -105.469 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | 17.665 | 17.665 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Udbytte | 52.900 | 54.000 | 54.000 | 113.000 | 114.400 | 117.800 | 122.000 | 0 | 79.400 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Virksomhedens væsentligste aktiviteter har været at fungere som investerings- og holdingselskab.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.