Malling Murerforretning ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
352.179 kr.-15,5%
Bruttofortjeneste 2025
-13,2%
Gennemsnitlig ændring pr. år 2017–2025
Nøgletal
2025-47.502 kr.
EBITDA
-123,8%
Soliditetsgrad
0,3×
Likviditetsgrad
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 66.541 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst -39.035 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst -14.762 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 174.684 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst -27.475 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst -49.672 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 117.301 | 50.929 | 0 | 69.440 | 165.663 | 31.849 | 14.095 | 23.611 | 0 |
| Omsætningsaktiver i alt | 208.826 | 319.285 | 138.342 | 126.124 | 328.750 | 45.580 | 23.161 | 100.904 | 30.269 |
| Anlægsaktiver i alt | 35.113 | 25.360 | 15.607 | 8.771 | 60.099 | 47.370 | 34.641 | 21.912 | 9.183 |
| Aktiver i alt | 243.939 | 344.645 | 153.949 | 134.895 | 388.849 | 92.950 | 57.802 | 122.816 | 39.452 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 296.306 | 395.170 | 261.780 | 283.265 | 345.298 | 94.843 | 99.030 | 106.435 | 88.305 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 296.306 | 395.170 | 261.780 | 283.265 | 345.298 | 94.843 | 99.030 | 106.435 | 88.305 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | -177.367 | -175.525 | -232.831 | -273.370 | -81.449 | -126.893 | -166.228 | -108.619 | -173.853 |
| Årets resultat | -74.981 | 1.842 | -57.306 | -40.540 | 191.921 | -45.443 | -39.335 | 57.609 | -65.234 |
| Egenkapital i alt | -52.367 | -50.525 | -107.831 | -148.370 | 43.551 | -1.893 | -41.228 | 16.381 | -48.853 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 1.092.663 | 841.965 | 507.982 | 405.193 | 615.474 | 384.528 | 367.775 | 416.812 | 352.179 |
| Resultat af primær drift | -48.417 | 9.190 | -46.805 | -43.650 | 190.431 | -8.834 | -31.656 | 62.657 | -60.231 |
| EBITDA | -36.570 | 18.943 | -37.052 | -9.243 | 202.749 | 3.895 | -18.927 | 75.386 | -47.502 |
| Resultat før skat | -49.983 | 1.736 | -56.849 | -51.232 | 187.696 | -11.479 | -39.335 | 57.609 | -65.234 |
| Årets resultat | -74.981 | 1.842 | -57.306 | -40.540 | 191.921 | -45.443 | -39.335 | 57.609 | -65.234 |
| Personaleomkostninger | 1.129.233 | 823.022 | 545.034 | 414.436 | 412.725 | 380.633 | 386.702 | 341.426 | 399.681 |
| Af- og nedskrivninger | 11.847 | 9.753 | 9.753 | 34.407 | 12.318 | 12.729 | 12.729 | 12.729 | 12.729 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 3 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktivitet består i drift af murervirksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttofortjeneste udgør 352.179 kr. mod 416.812 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -65.234 kr. mod 57.609 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for utilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.