Cbar Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 158.800 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 4 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | — | — | — | — | — | 2.770.555 | 5.581.182 | 0 | — |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.578.881 | 3.370.008 | 3.139.898 | 2.870.498 | 2.842.054 | 5.945.365 | 9.092.830 | 6.953.008 | 6.632.302 |
| Anlægsaktiver i alt | 10.312.428 | 12.358.678 | 15.717.409 | 17.622.097 | 20.478.517 | 21.938.126 | 24.043.858 | 21.505.772 | 16.212.134 |
| Aktiver i alt | 12.891.309 | 15.728.686 | 18.857.307 | 20.492.595 | 23.320.571 | 27.883.491 | 33.136.688 | 28.458.780 | 22.844.436 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 795.227 | 377.466 | 873.154 | 1.759.324 | 2.003.782 | 4.271.707 | 8.644.294 | 7.925.712 | 2.933.788 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 1.362.090 | 2.713.278 | 3.150.503 | 1.027.007 | 397.079 | 0 | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.157.317 | 3.090.744 | 4.023.657 | 2.786.331 | 2.400.861 | 4.271.707 | 8.644.294 | 7.925.712 | 2.933.788 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 6.446.764 | 7.434.205 | 7.293.017 | 8.160.944 | 8.517.970 | 8.300.434 | 9.900.312 | 6.983.296 | 9.620.714 |
| Årets resultat | 2.605.642 | 1.880.284 | 1.880.432 | 3.252.999 | 3.435.675 | 2.548.591 | -1.798.456 | -5.058.763 | -2.619.562 |
| Egenkapital i alt | 10.733.992 | 12.637.942 | 14.833.650 | 17.706.264 | 20.919.710 | 23.611.784 | 24.492.394 | 20.533.068 | 19.910.648 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -20.800 | -39.494 | -11.060 | -14.234 | -16.184 | -25.128 | -48.609 | -73.430 | -42.460 |
| Resultat af primær drift | -20.800 | -39.494 | -11.060 | -14.234 | -16.184 | -25.128 | -48.609 | -73.430 | -42.460 |
| Resultat før skat | 2.615.040 | 1.865.933 | 1.862.476 | 3.236.017 | 3.514.422 | 2.572.126 | -1.749.920 | -5.027.255 | -2.576.967 |
| Årets resultat | 2.605.642 | 1.880.284 | 1.880.432 | 3.252.999 | 3.435.675 | 2.548.591 | -1.798.456 | -5.058.763 | -2.619.562 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Udbytte | 105.800 | 108.000 | 200.000 | 300.000 | 300.000 | 750.000 | 300.000 | 0 | 158.800 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter består i at eje kapitalandele i andre kaptialselskaber.
Som led i koncernens strategi for perioden 2024-2027 har der i 2025 været gennemført en større omstrukturering i Portugal. De to produktionsenheder er samlet i én enhed i koncernens egne bygninger i Danbanho i Cartaxo, Portugal, efter en tilbygning til Danbanho gennemført i foråret 2025.Sammenlægningen har medført effektiviseringer og en reduktion i medarbejderstaben, hvilket har resulteret i væsentlige engangsomkostninger til fratrædelsesordninger. Omkostninger til tilbygning, flytning og personaletilpasninger er indregnet i regnskabsåret 2025.Som led i koncernens bæredygtighedsindsats blev der i 2025 installeret et større solcelleanlæg til forsyning af produktionen. Samtidig er distributionen af råvarer omlagt til direkte levering fra producenterne, hvilket har medført besparelser på både indkøb og kapacitetsomkostninger.Ledelsen vurderer, at strategien fra 2024 udvikler sig som planlagt. Effekten af de gennemførte tiltag ses nu tydeligt i resultaterne på tværs af selskaberne, og 1. kvartal 2026 ligger over budget både hvad angår omsætning og indtjening.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.