Murerfirmaet Claus Jensen ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
788.689 kr.-20,5%
Bruttofortjeneste 2025/26
-2,4%
Gennemsnitlig ændring pr. år 2017/18–2025/26
Nøgletal
2025/26-9,6%
Soliditetsgrad
0,9×
Likviditetsgrad
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 21.139 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 272.000 | 126.910 | 140.525 | 51.086 | 204.786 | 82.486 | 118.111 | 204.820 | 218.647 |
| Omsætningsaktiver i alt | 350.000 | 327.661 | 421.648 | 389.610 | 541.588 | 341.999 | 376.668 | 486.253 | 299.254 |
| Anlægsaktiver i alt | 105.000 | 161.780 | 633.894 | 590.619 | 547.344 | 34.356 | 0 | 0 | 0 |
| Aktiver i alt | 455.000 | 489.441 | 1.055.542 | 980.229 | 1.088.932 | 376.355 | 376.668 | 486.253 | 299.254 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 322.000 | 325.196 | 947.509 | 1.052.162 | 1.131.870 | 575.444 | 536.553 | 491.204 | 328.069 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 322.000 | 325.196 | 947.509 | 1.052.162 | 1.131.870 | 575.444 | 536.553 | 491.204 | 328.069 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 8.000 | 28.245 | -20.967 | -196.933 | -167.938 | -324.089 | -284.885 | -129.951 | -153.815 |
| Årets resultat | -13.000 | 20.579 | -49.212 | -175.965 | 28.995 | -611.151 | 30.712 | 154.934 | -23.864 |
| Egenkapital i alt | 133.000 | 153.245 | 104.033 | -71.933 | -42.938 | -199.089 | -159.885 | -4.951 | -28.815 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 958.000 | 976.084 | 860.851 | 745.034 | 1.017.371 | 814.500 | 931.508 | 992.205 | 788.689 |
| Resultat af primær drift | -15.000 | 31.699 | -57.754 | -282.353 | 54.476 | -116.533 | 62.281 | 217.466 | -23.269 |
| EBITDA | 5.000 | 78.875 | -7.612 | -233.478 | 97.751 | -93.258 | 70.961 | 217.466 | — |
| Resultat før skat | -16.000 | 26.227 | -62.473 | -224.965 | 37.995 | -645.151 | 39.712 | 198.934 | -29.864 |
| Årets resultat | -13.000 | 20.579 | -49.212 | -175.965 | 28.995 | -611.151 | 30.712 | 154.934 | -23.864 |
| Personaleomkostninger | 953.000 | 897.209 | 868.463 | 978.512 | 919.620 | 907.758 | 860.547 | 774.739 | 811.958 |
| Af- og nedskrivninger | 20.000 | 47.176 | 50.142 | 48.875 | 43.275 | 23.275 | 8.680 | 0 | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets aktiviteter består i drift af murervirksomhed.
Selskabet har fortsat sine normale driftsaktiviteter. Der har ikke været enkeltstående begivenheder i perioden,som er af så væsentlig karakter, at det kræver omtale i ledelsesberetningen.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.