Bente og Ib Lauridsen Erhvervsdrivende FondAktiv
Økonomiske nøgletal
-11.646 kr.-27,5%
Bruttofortjeneste 2025
Nøgletal
202599,9%
Soliditetsgrad
40×
Likviditetsgrad
22,6%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst -9.221 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst -10.130 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst -7.246 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst -1.572 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst -1.020 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst -1.004 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 155 | 0 | — | — | 236 | 640 | 10 | 0 | — |
| Omsætningsaktiver i alt | 155 | 0 | — | — | 236 | 25.126 | 24.721 | 33.709 | 81.757 |
| Anlægsaktiver i alt | 456.155 | 553.830 | 570.268 | 2.018.317 | 2.356.474 | 2.491.855 | 2.495.373 | 2.569.443 | 3.281.658 |
| Aktiver i alt | 456.310 | 553.830 | 570.268 | 2.018.317 | 2.356.710 | 2.516.981 | 2.520.094 | 2.603.152 | 3.363.415 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 24.400 | 25.682 | 26.686 | 27.706 | 15.514 | 12.650 | 500 | 1.209 | 2.021 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 24.400 | 25.682 | 26.686 | 27.706 | 15.514 | 12.650 | 500 | 1.209 | 2.021 |
| Selskabskapital | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 |
| Overført resultat | 131.910 | 228.148 | 243.582 | 1.690.611 | 2.041.196 | 2.012.476 | 2.024.221 | 2.032.500 | 2.079.736 |
| Årets resultat | 79.986 | 96.238 | 15.434 | 1.447.029 | 350.585 | 163.135 | 15.263 | 82.349 | 759.451 |
| Egenkapital i alt | 431.910 | 528.148 | 543.582 | 1.990.611 | 2.341.196 | 2.504.331 | 2.519.594 | 2.601.943 | 3.361.394 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -1.020 | -1.425 | -993 | -925 | -1.525 | -7.201 | -10.099 | -9.133 | -11.646 |
| Resultat af primær drift | -1.020 | -1.425 | -993 | -925 | -1.525 | -7.201 | -10.099 | -9.133 | -11.646 |
| Resultat før skat | 79.986 | 96.238 | 15.434 | 1.447.029 | 350.585 | 163.135 | 15.263 | 82.349 | 759.451 |
| Årets resultat | 79.986 | 96.238 | 15.434 | 1.447.029 | 350.585 | 163.135 | 15.263 | 82.349 | 759.451 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Fondens væsentligste aktiviteterFondens formål er at sikre en effektiv, forsvarlig og hæderlig drift af Malgaard Lauridsen Holding A/S, derudover at fungere som forretningsmæssig og ledelsesmæssig sparring for dette selskabs bestyrelse, samt til enhver tid at sikre en sund og stabil balance mellem de forretnings- og familiemæssige interesser i Malgaard Lauridsen koncernen.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.