JB Holding, Hasselager ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 371.259 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 82.000 | 57.907 | 91.322 | 57.902 | 30.939 | 69.771 | 149.352 | 2.681.818 | 2.357.646 |
| Omsætningsaktiver i alt | 188.000 | 439.849 | 98.284 | 121.968 | 133.180 | 215.594 | 358.237 | 2.869.280 | 2.502.156 |
| Anlægsaktiver i alt | 4.901.000 | 3.623.040 | 3.464.912 | 3.989.066 | 2.896.178 | 3.379.636 | 4.310.974 | 0 | 0 |
| Aktiver i alt | 5.089.000 | 4.062.889 | 3.563.196 | 4.111.034 | 3.029.358 | 3.595.230 | 4.669.211 | 2.869.280 | 2.502.156 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 288.000 | 326.589 | 88.473 | 171.373 | 244.646 | 397.005 | 491.116 | 4.503 | 4.503 |
| Langfristede gældsforpligtelser | -40.000 | 0 | — | — | — | 58.952 | 125.510 | 0 | 0 |
| Gældsforpligtelser i alt | 248.000 | 326.589 | 88.473 | 171.373 | 244.646 | 455.957 | 616.626 | 4.503 | 4.503 |
| Selskabskapital | 167.000 | 167.063 | 167.063 | 167.063 | 167.063 | 167.063 | 167.063 | 167.063 | 167.063 |
| Overført resultat | 2.076.000 | 2.237.197 | 2.198.748 | 2.083.032 | 2.018.571 | 1.948.574 | 1.869.548 | 2.697.714 | 2.330.590 |
| Årets resultat | 2.403.000 | -1.051.634 | -161.577 | 520.238 | -1.098.449 | 470.662 | 913.312 | -1.126.808 | 4.134 |
| Egenkapital i alt | 4.841.000 | 3.736.300 | 3.474.723 | 3.939.661 | 2.784.712 | 3.139.273 | 4.052.585 | 2.864.777 | 2.497.653 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | — | — | — | — | — | -5.126 | -7.323 |
| Resultat af primær drift | 2.410.000 | -1.032.621 | -162.878 | 519.342 | -1.097.763 | 478.896 | 926.275 | -5.126 | -7.323 |
| Resultat før skat | 2.399.000 | -1.050.919 | -169.273 | 519.134 | -1.099.624 | 467.032 | 908.144 | -1.126.810 | 4.134 |
| Årets resultat | 2.403.000 | -1.051.634 | -161.577 | 520.238 | -1.098.449 | 470.662 | 913.312 | -1.126.808 | 4.134 |
| Personaleomkostninger | 0 | 0 | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 1 | 0 | — | — | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Udbytte | 53.000 | 65.000 | 0 | 56.500 | 58.900 | 0 | 61.000 | 0 | 371.259 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år bestået af at eje aktier og anparter,samt investering og hermed beslægtet virksomhed.
I forrige regnskabsår har selskabet afhændet samtlige kapitalandele i tilknyttede virksomheder.Salget af kapitalandelene udgør en væsentlig ændring af selskabets aktiviteter, idethovedaktiviteten hidtil har bestået i ejerskab heraf.Periodens udvikling og resultat anses for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.