Steen Justesen ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 1.250.000 kr. (325% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet BSJ Holding Næstved ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 118.866 | 231.008 | 3.501.071 | 730.082 | 2.588.566 | 184.090 | 512.874 | 684.962 | 615.410 |
| Omsætningsaktiver i alt | 829.857 | 660.382 | 4.447.722 | — | 11.659.584 | 6.155.341 | 6.869.511 | 6.423.924 | 5.063.680 |
| Anlægsaktiver i alt | 26.165.481 | 22.043.556 | 20.650.761 | — | 22.476.451 | 17.918.807 | 31.466.677 | 27.447.158 | 27.291.155 |
| Aktiver i alt | 26.995.338 | 22.703.938 | 25.098.483 | 31.023.322 | 34.136.035 | 24.074.148 | 38.336.188 | 33.871.083 | 32.354.835 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 5.000 | 5.000 | 16.396 | — | 88.846 | 11.677 | 11.539 | 1.717.823 | 1.066.371 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
| Gældsforpligtelser i alt | 5.000 | 5.000 | 16.396 | — | 88.846 | 11.677 | 11.539 | 1.717.823 | 1.066.371 |
| Selskabskapital | 626.000 | 626.000 | 626.000 | 626.000 | 626.000 | 626.000 | 626.000 | 626.000 | 626.000 |
| Overført resultat | 5.108.154 | 2.818.882 | 1.594.826 | 7.132.347 | 8.341.429 | 7.407.531 | 27.554.633 | 30.277.260 | 29.412.464 |
| Årets resultat | 9.386.990 | 5.208.600 | 7.579.618 | 9.879.007 | 6.957.118 | 2.176.550 | 15.514.212 | 1.081.012 | 385.204 |
| Egenkapital i alt | 26.990.338 | 22.698.938 | 25.082.087 | 30.837.171 | 34.047.189 | 24.062.471 | 38.324.648 | 32.153.260 | 31.288.464 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -8.098 | -19.125 | -8.387 | -11.378 | 16.585 | -31.433 | -113.836 | — | -138.199 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | -104.669 | -233.282 | -299.587 | -216.427 | -379.308 |
| Resultat før skat | 9.398.056 | 5.208.600 | 7.594.182 | 10.052.631 | 7.047.703 | 2.082.002 | 15.559.961 | 1.385.913 | 493.851 |
| Årets resultat | 9.386.990 | 5.208.600 | 7.579.618 | 9.879.007 | 6.957.118 | 2.176.550 | 15.514.212 | 1.081.012 | 385.204 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | 121.254 | 201.848 | 185.751 | 185.741 | 241.109 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Udbytte | 9.500.000 | 2.000.000 | 7.000.000 | 3.750.000 | 4.375.000 | 1.252.035 | 7.252.400 | 1.250.000 | 1.250.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Virksomhedens væsentligste aktivitet er formueforvaltning. Som led i investeringsaktiviteterne opføres også huse som forventes solgt umiddelbart i forlængelse af opførelsen.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.