Antoax A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
udbetaltDer er ikke udbetalt udbytte i regnskabsåret.
Udbytte, der er udbetalt i løbet af regnskabsåret (pengestrøms- eller egenkapitalopgørelsen). Beløbet omfatter typisk sidste års slutudbytte og årets eventuelle interimsudbytte og er derfor ikke det samme som udbyttet for regnskabsåret.
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet SiBjo Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Koncernregnskab
2021/22- Omsætning
- 1.321.487.000 kr.
- Resultat af primær drift
- 141.453.000 kr.
- Årets resultat
- 185.047.000 kr.
- Egenkapital
- 969.091.000 kr.
- Aktiver i alt
- 2.076.749.000 kr.
- Ansatte
- 468
Tallene ovenfor på siden gælder selskabet alene (modervirksomheden); koncerntallene omfatter også dattervirksomheder.
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 80.917.000 | 86.505.000 | 42.674.000 | 8.890.000 | 8.660.000 | 10.374.000 | 10.269.000 | 9.196.000 | 1.000.000 |
| Omsætningsaktiver i alt | 82.529.000 | 87.857.000 | 43.875.000 | 11.262.000 | 11.943.000 | 44.000 | — | — | 0 |
| Anlægsaktiver i alt | 584.506.000 | 594.712.000 | 628.739.000 | 528.823.000 | 648.556.000 | 689.660.000 | 1.216.607.000 | 1.512.035.000 | 2.028.000.000 |
| Aktiver i alt | 667.035.000 | 682.569.000 | 672.614.000 | 540.085.000 | 660.499.000 | 700.078.000 | 1.226.895.000 | 1.521.250.000 | 2.029.000.000 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 14.046.000 | 18.076.000 | 2.874.000 | 12.707.000 | 12.775.000 | 11.756.000 | 11.502.000 | 10.300.000 | 1.000.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 14.046.000 | 18.076.000 | 2.874.000 | 12.707.000 | 12.775.000 | 11.756.000 | 11.502.000 | 10.300.000 | 1.000.000 |
| Selskabskapital | 532.000 | 532.000 | 532.000 | 532.000 | 532.000 | 532.000 | 532.000 | 532.000 | 1.000.000 |
| Overført resultat | 293.082.000 | 293.932.000 | 264.840.000 | 222.253.000 | 222.866.000 | 222.360.000 | 222.484.000 | 222.614.000 | 223.000.000 |
| Årets resultat | 33.218.000 | 66.742.000 | 34.824.000 | -85.570.000 | 123.938.000 | 85.497.000 | 532.762.000 | 1.105.040.000 | 506.000.000 |
| Egenkapital i alt | 652.989.000 | 664.493.000 | 669.740.000 | 527.378.000 | 647.724.000 | 688.322.000 | 1.215.393.000 | 1.510.951.000 | 2.028.000.000 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Omsætning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat af primær drift | -197.000 | -285.000 | -50.000 | -70.000 | -113.000 | -70.000 | -50.000 | -55.000 | 0 |
| Resultat før skat | 32.852.000 | 67.226.000 | 35.076.000 | -86.531.000 | 123.375.000 | 86.087.000 | 532.784.000 | 1.105.075.000 | 506.000.000 |
| Årets resultat | 33.218.000 | 66.742.000 | 34.824.000 | -85.570.000 | 123.938.000 | 85.497.000 | 532.762.000 | 1.105.040.000 | 506.000.000 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | 0 | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Udbytte | — | 58.000.000 | — | 60.000.000 | — | 53.493.000 | — | 0 | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets aktivitet består i at besidde ejerandele i selskabet Medicosmos Holding A/S.
Årets resultat udviser et overskud efter skat på 506 mio.kr. Resultat og indtjening udviklede sig bedre end forventet, og resultatet anses for værende tilfredsstillende. Datterselskabet Pharmacosmos Holding A/S' resultat for regnskabsåret er positivt påvirket af fortsat vækst i omsætningen på det amerikanske marked.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.