MYLLIIN VARMETEKNIK APSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2022/23Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 135.000 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2023
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | 62.886 | 89.860 | 87.724 | 32.036 | 12.840 | 8.721 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.192.514 | 2.351.633 | 2.295.417 | 2.757.803 | 2.336.002 | 2.284.634 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 2.192.514 | 2.351.633 | 2.295.417 | 2.757.803 | 2.336.002 | 2.284.634 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 151.064 | 129.080 | 113.525 | 109.357 | 283.400 | 311.038 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 21.284 | 39.766 | 37.547 | 108.602 | 0 | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 172.348 | 168.846 | 151.072 | 217.959 | 283.400 | 311.038 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 1.895.166 | 1.949.787 | 1.988.745 | 2.301.844 | 1.927.602 | 1.713.596 |
| Årets resultat | 96.280 | 162.621 | 149.558 | 426.099 | -374.242 | -79.006 |
| Egenkapital i alt | 2.020.166 | 2.182.787 | 2.144.345 | 2.539.844 | 2.052.602 | 1.973.596 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | 58.846 | 58.306 | -20.345 | 10.306 | -34.507 | -15.399 |
| Resultat af primær drift | 34.408 | 22.306 | -38.345 | -13.694 | -34.507 | -15.399 |
| Resultat før skat | 124.905 | 212.512 | 208.724 | 546.967 | -493.935 | 37.533 |
| Årets resultat | 96.280 | 162.621 | 149.558 | 426.099 | -374.242 | -79.006 |
| Personaleomkostninger | 24.438 | 36.000 | 18.000 | 24.000 | 0 | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | — | — | — | — | 0 | 0 |
| Udbytte | 0 | 108.000 | 30.600 | 113.000 | 0 | 135.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Selskabets væsentligste aktiviteter består i at markedsføre og sælge knowhow, projekter, undersøgelser og analyser indenfor VVS- og energisektoren til andels- og ejerforeninger.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. juli 2022 - 30. juni 2023 udviser et resultat på kr. -79.006, og selskabets balance pr. 30. juni 2023 udviser en balancesum på kr. 2.284.634, og en egenkapital på kr. 1.973.596. , Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. juli 2022 - 30. juni 2023 udviser et resultat på kr. -79.006, og selskabets balance pr. 30. juni 2023 udviser en balancesum på kr. 2.284.634, og en egenkapital på kr. 1.973.596.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.