A. MADSEN GULD, SØLV, URE ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2019Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Anette Madsen Flint Capital ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 20.000 | 8.538 | 9.507 | 278.767 | 12.585 | 13.101 | 7.456 | 943.890 | 259.510 |
| Omsætningsaktiver i alt | 4.529.000 | 4.835.750 | 4.677.726 | 4.430.869 | 4.382.978 | 4.449.901 | 4.502.976 | 4.885.717 | 4.174.541 |
| Anlægsaktiver i alt | 289.000 | 198.067 | 161.212 | 124.357 | 87.502 | 53.444 | 31.359 | 12.029 | 51.834 |
| Aktiver i alt | 4.818.000 | 5.033.817 | 4.838.938 | 4.555.226 | 4.470.480 | 4.503.345 | 4.534.335 | 4.897.746 | 4.226.375 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.756.000 | 2.909.506 | 4.699.503 | 4.060.288 | 3.963.217 | 4.111.237 | 4.104.365 | 4.154.047 | 3.517.524 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.756.000 | 2.909.506 | 4.699.503 | 4.060.288 | 3.963.217 | 4.111.237 | 4.104.365 | 4.154.047 | 3.517.524 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 1.937.000 | 1.998.311 | 13.435 | 359.566 | 326.178 | 267.108 | 304.970 | 483.699 | 583.851 |
| Årets resultat | -74.000 | 61.385 | -109.874 | 104.735 | 151.612 | -59.070 | 37.863 | 313.729 | 100.152 |
| Egenkapital i alt | 2.062.000 | 2.123.311 | 138.435 | 484.566 | 501.178 | 392.108 | 429.970 | 743.699 | 708.851 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 1.722.000 | 1.824.595 | 1.784.890 | 1.711.848 | 2.013.022 | 1.739.684 | 1.906.854 | 2.208.039 | 1.942.324 |
| Resultat af primær drift | -76.000 | 118.979 | -61.885 | 182.703 | 232.299 | -8.168 | 169.344 | 421.645 | 165.687 |
| EBITDA | -32.000 | 161.088 | -25.030 | 219.558 | 269.154 | 25.890 | 191.429 | 440.975 | 177.762 |
| Resultat før skat | -109.000 | 81.882 | -131.063 | 146.450 | 197.463 | -70.138 | 50.307 | 404.186 | 131.994 |
| Årets resultat | -74.000 | 61.385 | -109.874 | 104.735 | 151.612 | -59.070 | 37.863 | 313.729 | 100.152 |
| Personaleomkostninger | 1.754.000 | 1.663.507 | 1.809.920 | — | — | — | — | 1.767.064 | 1.764.562 |
| Af- og nedskrivninger | 44.000 | 42.109 | 36.855 | 36.855 | 36.855 | 34.058 | 22.085 | 19.330 | 12.075 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | — | 3 |
| Udbytte | — | — | — | — | 50.000 | — | — | 135.000 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets formål er at drive værksted og forretning indenfor urmager-, guld- og sølvsmedebranchen samt forretningsvirksomhed, der står i naturlig sammenhæng hermed.
Årets resultat udgør et overskud på 100 t.kr. mod et overskud på 314 t.kr. i 2024/25. Resultatet i 2024/25 var særligt påvirket positivt af øget salg i forbindelse med sortimentsudskiftning. Tilsvarende har ikke været tilfældet i 2025/26, så isoleret set anses resultatet for acceptabelt.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.