TENDENZA ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CHRISCHROS ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 59.583 | 0 | 12.208 | 72.714 | 33.518 | 99.720 | 115.212 | 209.244 |
| Omsætningsaktiver i alt | 160.016 | 100.433 | 112.641 | 173.147 | 133.951 | 162.220 | 439.989 | 585.753 |
| Anlægsaktiver i alt | 0 | — | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 160.016 | 100.433 | 112.641 | 173.147 | 133.951 | 162.220 | 439.989 | 585.753 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 3.418.023 | 3.498.660 | 1.611.283 | 1.780.570 | 1.782.410 | 903.163 | 855.124 | 801.462 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 725.566 | 740.077 | 2.762.518 | 2.768.165 | 2.691.113 | 2.740.466 | 2.692.695 | 2.435.800 |
| Gældsforpligtelser i alt | 4.143.589 | 4.238.737 | 4.373.801 | 4.548.735 | 4.473.523 | 3.643.629 | 3.547.819 | 3.237.262 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | -4.108.573 | -4.263.304 | -4.386.160 | -4.500.588 | -4.464.572 | -3.606.409 | -3.232.830 | -2.776.509 |
| Årets resultat | 54.762 | -154.731 | -122.856 | -114.428 | 36.017 | 858.163 | 373.579 | 456.321 |
| Egenkapital i alt | -3.983.573 | -4.138.304 | -4.261.160 | -4.375.588 | -4.339.572 | -3.481.409 | -3.107.830 | -2.651.509 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 332.333 | -28.626 | 42.558 | 46.565 | 45.210 | 780.645 | 374.867 | 472.937 |
| Resultat af primær drift | 324.733 | -28.626 | 42.558 | 46.565 | 45.210 | 780.645 | 374.867 | 472.937 |
| Resultat før skat | 54.762 | -154.731 | -122.856 | -114.428 | 36.017 | 858.163 | 373.579 | 456.321 |
| Årets resultat | 54.762 | -154.731 | -122.856 | -114.428 | 36.017 | 858.163 | 373.579 | 456.321 |
| Personaleomkostninger | 7.600 | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Virksomhedens hovedaktivitet omfatter i lighed med tidligere år handel med konfektion og dermed beslægtet virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. juli 2024 - 30. juni 2025 udviser et resultat på kr. 456.321, og selskabets balance pr. 30. juni 2025 udviser en balancesum på kr. 585.753, og en egenkapital på kr. -2.651.509.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.