Juul & Nielsen Vest A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 3.500.000 kr. (50% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 27582060.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 278.154 | — | 1.264.645 | 2.683.126 | 4.863.988 | 6.864.880 | 7.796.416 | 7.150.432 | 2.185.029 |
| Omsætningsaktiver i alt | 37.547.468 | 30.331.128 | 33.061.201 | 32.093.391 | 34.470.179 | 31.068.690 | 31.102.980 | 40.040.986 | 34.260.593 |
| Anlægsaktiver i alt | 123.146 | 279.082 | 266.152 | 108.409 | 149.957 | 396.697 | 676.760 | 435.549 | 456.166 |
| Aktiver i alt | 37.670.614 | 30.610.210 | 33.327.353 | 32.201.800 | 34.620.136 | 31.465.387 | 31.779.740 | 40.476.535 | 34.716.759 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 24.402.316 | 17.630.535 | 16.977.083 | 15.216.731 | 16.265.458 | 11.294.648 | 16.014.869 | 20.899.994 | 13.621.576 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 588.777 | 1.397.455 | 0 | 1.360.133 | 1.386.692 | 1.374.914 | 1.417.140 |
| Gældsforpligtelser i alt | 24.402.316 | 17.630.535 | 17.565.860 | 16.614.186 | 16.265.458 | 12.654.781 | 17.401.561 | 22.274.908 | 15.038.716 |
| Selskabskapital | 515.000 | 515.000 | 515.000 | 515.000 | 515.000 | 515.000 | 515.000 | 515.000 | 515.000 |
| Overført resultat | 8.456.538 | 9.797.389 | 12.570.668 | 14.184.620 | 16.136.853 | 17.715.340 | 12.677.152 | 11.031.597 | 14.586.084 |
| Årets resultat | 4.490.570 | 2.840.851 | 4.273.279 | 1.636.534 | 2.693.155 | 4.569.413 | 1.957.379 | 3.354.445 | 7.054.487 |
| Egenkapital i alt | 10.471.538 | 11.812.389 | 14.585.668 | 14.722.201 | 16.665.360 | 18.234.773 | 13.192.152 | 16.546.597 | 18.601.084 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 21.965.486 | 20.065.093 | 24.437.075 | 17.967.852 | 20.818.767 | 23.639.716 | 20.010.878 | 24.626.782 | 29.736.517 |
| Resultat af primær drift | 5.428.944 | 3.212.084 | 4.867.516 | — | 2.802.899 | 5.293.021 | 1.330.889 | 3.561.399 | 7.888.723 |
| EBITDA | 5.556.107 | 3.299.476 | 4.938.352 | — | 2.844.105 | 5.372.597 | 1.454.682 | 3.665.403 | 7.942.506 |
| Resultat før skat | 5.789.410 | 3.651.995 | 5.490.825 | 2.104.350 | 3.439.542 | 5.869.284 | 2.034.635 | 4.304.064 | 9.058.303 |
| Årets resultat | 4.490.570 | 2.840.851 | 4.273.279 | 1.636.534 | 2.693.155 | 4.569.413 | 1.957.379 | 3.354.445 | 7.054.487 |
| Personaleomkostninger | 16.409.379 | 16.765.617 | 19.498.723 | 16.490.653 | 17.974.662 | 18.267.119 | 15.985.802 | 18.536.373 | 18.844.255 |
| Af- og nedskrivninger | 127.163 | 87.392 | 70.836 | 41.476 | 41.206 | 79.576 | 123.793 | 104.004 | 53.783 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 36 | 35 | 40 | 32 | 32 | 32 | 28 | 21 | 28 |
| Udbytte | 1.500.000 | 1.500.000 | 1.500.000 | 0 | 0 | — | 7.000.000 | 5.000.000 | 3.500.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Juul & Nielsen Vest A/S er en del af Juul & Nielsen Construction Group A/S, som beskæftiger sig med OPP offentlige/private partnerskaber, totalentrepriser, hovedentrepriser og fagentrepriser indenfor renovering, ombygning og udbygning. Desuden varetager koncernen service- og vedligeholdelsesopgaver, herunder rammeaftaler. Koncernen har traditionsrige spidskompetencer indenfor tømrer- og snedkerfaget.Aktiviteterne er koncentreret i Midtjylland.Koncernens kunder spænder bredt indenfor det offentlige segment samt indenfor forskellige typer erhverv, herunder Forsvaret, uddannelsesinstitutioner, sundhedssektoren, industri, forsikringsselskaber, pensionskasser og boligselskaber.En af koncernens vigtigste målsætninger er at sikre tilfredse kunder. Nøgleområder i den forbindelse er økonomisk transparens og optimering af processer. Koncernens virksomheder ledes efter fastlagte målstyringsprincipper, der til enhver tid sikrer overblik over økonomi, kvalitet, tid og bæredygtighedsindsats. Målstyringen understøtter hurtig navigering og faktabaserede beslutninger i byggeprojekters udvikling.
Resultatopgørelsen for tiden 01.01.25 - 31.12.25 udviser et resultat på DKK 7.054.487 mod DKK 3.354.445 for tiden 01.01.24 - 31.12.24. Balancen viser en egenkapital på DKK 18.601.084.Årets resultat ligger over det forventede niveau, idet budgettet for 2025 udviste et overskud i intervallet 4-6 mio. DKK. Den positive afvigelse kan primært henføres til en god kundeportefølje og en tilfredsstillende indtjening på gennemførte projekter.Ledelsen anser årets resultat som meget tilfredsstillende.Koncernen har i året haft særligt fortsat fokus på faste kunder, partnerskaber og rammeaftaler og har i regnskabsåret indgået flere rammeaftaler med større kunder, hvilket har styrket grundlaget for en stabil og robust aktivitet fremadrettet for koncernens selskaber.Generationsskifte og partnerskabSom led i det gennemførte generationsskifte i 2024 er der i regnskabsåret arbejdet målrettet med at udvikle og integrere de nye partnere i selskabets ledelse og drift.Fokus har været på at styrke partnernes kommercielle og ledelsesmæssige kompetencer samt sikre en fælles forståelse af selskabets værdier, styringsprincipper og forretningsgrundlag.Ledelsen anser denne udvikling som en vigtig investering i selskabets fremtidige ledelsesgrundlag og en væsentlig forudsætning for fortsat stabil drift og udvikling.Likviditetsudvikling og kapitalberedskabDet er koncernens politik, at kapitalfrembringelse og likviditet styres centralt af moderselskabet. Koncernen
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.