Beckhoff Automation ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 4.628.645 | 9.345.942 | 11.736.842 | 12.365.625 | 9.625.087 | 9.130.568 | 20.571.288 | 18.004.999 | 25.276.296 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | 62.417.463 | 51.260.028 | 53.095.763 |
| Anlægsaktiver i alt | 86.860 | 61.727 | 17.697.163 | 33.448.435 | 33.600.469 | 32.345.700 | 31.315.317 | 30.896.676 | 29.874.052 |
| Aktiver i alt | 28.063.172 | 45.596.059 | 57.901.909 | 72.411.169 | 82.675.282 | 90.386.153 | 93.732.780 | 82.156.704 | 82.969.815 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 20.105.755 | 33.028.842 | 30.061.835 | 23.650.233 | 32.973.246 | 39.643.814 | 37.699.310 | 22.842.994 | 20.957.708 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 13.319.846 | 33.173.704 | 28.588.303 | 23.368.788 | 17.013.891 | 14.500.990 | 10.480.360 |
| Gældsforpligtelser i alt | 20.105.755 | 33.028.842 | 43.381.681 | 56.823.937 | 61.561.549 | 63.012.602 | 54.713.201 | 37.343.984 | 31.438.068 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 7.832.417 | 12.442.217 | 14.395.228 | 15.241.582 | 20.476.404 | 26.446.511 | 38.001.342 | 43.732.950 | 50.283.214 |
| Årets resultat | 4.005.900 | 4.609.800 | 1.953.011 | 846.354 | 5.234.822 | 5.970.107 | 11.554.831 | 5.731.608 | 6.550.264 |
| Egenkapital i alt | 7.957.417 | 12.567.217 | 14.520.228 | 15.366.582 | 20.601.404 | 26.571.511 | 38.126.342 | 43.857.950 | 50.408.214 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 17.909.814 | 22.033.066 | 21.304.341 | 21.442.611 | 31.424.204 | 34.440.758 | 44.714.937 | 37.090.439 | 38.748.331 |
| Resultat af primær drift | 5.205.627 | 6.120.341 | 3.050.012 | 1.453.795 | 5.951.621 | 8.159.986 | 15.446.482 | 7.780.821 | 9.197.358 |
| EBITDA | 5.394.789 | 6.186.560 | 3.092.966 | 1.881.999 | 7.060.064 | 9.375.838 | 16.591.107 | 8.808.052 | 10.222.514 |
| Resultat før skat | 5.163.081 | 5.946.093 | 2.541.334 | 1.101.108 | 5.628.979 | 7.698.482 | 14.846.902 | 7.429.164 | 8.417.801 |
| Årets resultat | 4.005.900 | 4.609.800 | 1.953.011 | 846.354 | 5.234.822 | 5.970.107 | 11.554.831 | 5.731.608 | 6.550.264 |
| Personaleomkostninger | 12.515.025 | 15.846.506 | 18.211.375 | 19.560.612 | 24.364.140 | 25.064.920 | 28.123.830 | 28.282.387 | 28.525.817 |
| Af- og nedskrivninger | 189.162 | 66.219 | 42.954 | 428.204 | 1.108.443 | 1.215.852 | 1.144.625 | 1.027.231 | 1.025.156 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 17 | 20 | 23 | 25 | 31 | 30 | 33 | 34 | 32 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025The Company’s principal activities consist in sales of PC-based automation solutions covering industry PCs, I/O and fieldbus components, drive technology and automation software.
Development in activities and financial and economic position In 2022 and 2023, the Company experienced significant revenue growth, partly driven by the COVID-19 period and related supply-chain challenges. During this period, customers increasingly placed orders to build up inventories, and management therefore maintained a strong focus on monitoring customers’ stock levels. Based on these developments and the subsequent market normalisation, management expected activity in 2025 to increase compared to 2024, supported by normalising supply chains and an anticipated rise in demand—including additional orders from existing customers—reflecting a gradual normalisation of demand patterns following the elevated ordering behaviour in previous years. In practice, growth in 2025 developed more strongly than envisaged. Despite the long sales cycles characteristic of the automation industry, the Company maintained sales efforts throughout the year to secure future growth opportunities, and management considers the existing sales strategy appropriate.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.