L. ABRAHAMSEN HOLDING ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
1.207.873 kr.-5,0%
Bruttofortjeneste 2025/26
+7,7%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2017/18–2025/26
Nøgletal
2025/261.207.873 kr.
EBITDA
74,6%
Soliditetsgrad
1,3×
Likviditetsgrad
4,7%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2025/26
Foreslået udbytte for regnskabsåret 79.400 kr. (9% af årets resultat).
Historik
2025/2679.400 kr.
2024/2567.500 kr.
2023/24150.000 kr.
2022/23558.900 kr.
2021/22350.000 kr.
2020/2156.500 kr.
2019/20600.000 kr.
2018/19450.000 kr.
2017/1852.900 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 1.167.837 kr.256.916 kr.
2023Skattepligtig indkomst 1.297.296 kr.285.384 kr.
2022Skattepligtig indkomst 2.247.637 kr.494.472 kr.
2021Skattepligtig indkomst 2.348.559 kr.516.670 kr.
2020Skattepligtig indkomst 1.824.122 kr.401.302 kr.
2019Skattepligtig indkomst 940.678 kr.206.932 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 249.569 | 374.141 | 553.712 | 0 | — | — | 14.878 | 0 | 34.564 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.054.826 | 1.013.524 | 910.827 | 783.266 | 2.094.336 | 3.483.905 | 739.628 | 113.672 | 1.083.861 |
| Anlægsaktiver i alt | 11.129.119 | 11.416.406 | 11.221.323 | 14.206.576 | 24.966.530 | 28.791.740 | 26.901.119 | 26.241.849 | 25.263.180 |
| Aktiver i alt | 12.183.945 | 12.429.930 | 12.132.150 | 14.989.842 | 27.060.866 | 32.275.645 | 27.640.747 | 26.355.521 | 26.347.041 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.642.625 | 2.056.359 | 1.533.434 | 2.989.599 | 6.973.419 | 7.812.852 | 2.996.128 | 1.245.143 | 847.554 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 4.466.573 | 4.175.485 | 3.887.309 | 3.001.439 | 8.165.135 | 6.872.310 | 6.423.892 | 5.918.117 | 5.398.594 |
| Gældsforpligtelser i alt | 7.109.198 | 6.231.844 | 5.420.743 | 5.991.038 | 15.138.554 | 14.685.162 | 9.420.020 | 7.163.260 | 6.246.148 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 1.740.463 | 2.069.700 | 2.528.435 | 3.308.840 | 5.132.667 | 16.593.268 | 17.586.612 | 18.593.761 | 19.444.493 |
| Årets resultat | 718.582 | 1.166.452 | 948.370 | 2.874.373 | 2.921.436 | 5.970.790 | 1.143.344 | 1.074.650 | 930.132 |
| Egenkapital i alt | 4.905.147 | 6.018.699 | 6.517.069 | 8.791.442 | 11.656.378 | 17.277.168 | 17.861.612 | 18.786.261 | 19.648.893 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 667.827 | 713.022 | 628.207 | 501.200 | 933.695 | 1.478.416 | 1.202.251 | 1.271.195 | 1.207.873 |
| Resultat af primær drift | 553.844 | 595.632 | 510.800 | 382.310 | 766.030 | 1.242.778 | 966.613 | 1.035.557 | 972.235 |
| EBITDA | 667.827 | 713.022 | 628.207 | 501.200 | 933.695 | 1.478.416 | 1.202.251 | 1.271.195 | 1.207.873 |
| Resultat før skat | 824.677 | 1.281.672 | 1.047.138 | 2.970.500 | 3.069.893 | 6.528.298 | 1.474.528 | 1.378.451 | 1.194.768 |
| Årets resultat | 718.582 | 1.166.452 | 948.370 | 2.874.373 | 2.921.436 | 5.970.790 | 1.143.344 | 1.074.650 | 930.132 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 113.983 | 117.390 | 117.407 | 118.890 | 167.665 | 235.638 | 235.638 | 235.638 | 235.638 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Udbytte | 52.900 | 450.000 | 600.000 | 56.500 | 350.000 | 558.900 | 150.000 | 67.500 | 79.400 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år bestået af udlejning af bygninger.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.