MG Næstved Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 135.000 kr. (30% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 12.766 | 100.677 | 288.991 | 621.111 | 549.766 | 380.833 | 312.181 | 180.179 |
| Omsætningsaktiver i alt | 12.766 | 100.677 | 288.991 | 621.111 | 549.766 | 380.833 | 312.181 | 180.179 |
| Anlægsaktiver i alt | 4.504.876 | 5.060.949 | 4.917.192 | 5.149.612 | 4.504.834 | 4.892.058 | 7.173.695 | 7.633.238 |
| Aktiver i alt | 4.517.642 | 5.161.626 | 5.206.183 | 5.770.723 | 5.054.600 | 5.272.891 | 7.485.876 | 7.813.417 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 8.733 | 8.733 | 8.692 | 8.693 | 8.693 | 8.694 | 8.693 | 8.693 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 8.733 | 8.733 | 8.692 | 8.693 | 8.693 | 8.694 | 8.693 | 8.693 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 629.033 | 916.944 | 849.998 | 780.918 | 608.873 | 538.239 | 406.488 | 261.486 |
| Årets resultat | 1.592.642 | 1.243.984 | 444.598 | 619.840 | -652.885 | 375.490 | 2.271.885 | 449.541 |
| Egenkapital i alt | 4.508.909 | 5.152.893 | 5.197.491 | 5.762.030 | 5.045.907 | 5.264.197 | 7.477.183 | 7.804.724 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | -8.250 | -10.056 | -10.414 | -10.313 | -10.625 | -10.127 | -9.752 | -10.002 |
| Resultat af primær drift | -8.250 | -10.056 | -10.414 | -10.313 | -10.625 | -10.127 | -9.752 | -10.002 |
| Resultat før skat | 1.592.642 | 1.243.984 | 444.598 | 619.840 | -652.885 | 375.490 | 2.271.885 | 449.541 |
| Årets resultat | 1.592.642 | 1.243.984 | 444.598 | 619.840 | -652.885 | 375.490 | 2.271.885 | 449.541 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | 1 | — | — | 1 | 0 |
| Udbytte | 600.000 | 400.000 | 55.300 | 56.500 | 157.200 | 58.900 | 122.000 | 135.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter består i at eje kapitalandele
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. juni 2024 - 31. maj 2025 udviser et resultat på kr. 449.541, og selskabets balance pr. 31. maj 2025 udviser en balancesum på kr. 7.813.417, og en egenkapital på kr. 7.804.724.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.