Rishøj & De Lorenzo ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 158.000 kr. (10% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 812.858 | 595.542 | 613.006 | 3.578.631 | 3.451.192 | 2.540.611 | 1.861.399 | 1.684.246 | 791.770 |
| Omsætningsaktiver i alt | 5.242.021 | 6.107.942 | 5.928.501 | 9.165.293 | 9.548.918 | 8.012.286 | 8.754.613 | 18.034.734 | 27.237.454 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | 29.127 | 556.565 | 29.127 | 29.127 | 161.361 |
| Aktiver i alt | 5.242.021 | 6.107.942 | 5.928.501 | 9.165.293 | 9.578.045 | 8.568.851 | 8.783.740 | 18.063.861 | 27.398.815 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.960.947 | 3.691.836 | 3.014.748 | 4.290.651 | 4.337.768 | 2.823.333 | 2.939.892 | 10.138.140 | 18.038.178 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 161.268 | 0 | — | 301.427 | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.960.947 | 3.691.836 | 3.176.016 | 4.290.651 | 4.337.768 | 3.124.760 | 2.939.892 | 10.138.140 | 18.038.178 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 2.152.070 | 2.091.106 | 2.627.485 | 4.749.642 | 5.115.277 | 5.119.091 | 5.588.848 | 7.665.721 | 9.077.637 |
| Årets resultat | 656.749 | 289.036 | 536.379 | 2.122.157 | 365.635 | 203.814 | 399.757 | 2.211.873 | 1.569.916 |
| Egenkapital i alt | 2.277.070 | 2.416.106 | 2.752.485 | 4.874.642 | 5.240.277 | 5.444.091 | 5.843.848 | 7.925.721 | 9.360.637 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | — | 8.152.287 | 7.154.177 | 8.192.587 | 8.835.734 | 14.656.729 | 18.024.400 |
| Resultat af primær drift | 911.614 | 446.663 | 673.737 | 2.766.753 | 467.074 | 364.837 | 541.390 | — | 2.390.074 |
| Resultat før skat | 856.245 | 381.392 | 698.299 | 2.728.565 | 478.759 | 269.770 | 523.925 | 2.844.945 | 2.132.674 |
| Årets resultat | 656.749 | 289.036 | 536.379 | 2.122.157 | 365.635 | 203.814 | 399.757 | 2.211.873 | 1.569.916 |
| Personaleomkostninger | 4.714.472 | 5.964.157 | 6.197.403 | 5.385.534 | 6.687.103 | 7.744.914 | 8.294.344 | 11.721.972 | 15.193.245 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | 8 | 8 | 12 | 15 | 15 | 21 | 29 |
| Udbytte | 0 | 200.000 | 0 | — | — | 200.000 | 130.000 | 135.000 | 158.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktiviteter består i handel med varer samt relaterede salgs- og distributionsaktiviteter med fokus på opbygning af stærke markedspositioner inden for sine segmenter.
Resultatopgørelsen for tiden 01.01.25 - 31.12.25 udviser et resultat på DKK 1.569.916 mod DKK 2.211.873 for tiden 01.01.24 - 31.12.24. Balancen viser en egenkapital på DKK 9.360.637.Selskabet har i regnskabsåret realiseret en betydelig vækst med en omsætning på DKK 53,5 mio. mod DKK 38,1 mio. året før svarende til en stigning på ca. 40%. Ledelsen anser resultatet som tilfredsstillende set i lyset af det øgede aktivitetsniveau samt bevidste investeringer i organisation, markedsudvikling og internationale aktiviteter. Årets resultat er dog påvirket af tab relateret til internationale aktiviteter, som ledelsen har taget aktivt hånd om. Der er iværksat tiltag med henblik på at sikre en forbedret risikostyring og lønsomhed på disse aktiviteter fremadrettet. Selskabet har dermed fastholdt en solid indtjening samtidig med en markant vækst i forretningsomfanget.Den betydelige vækst i året har medført en tilsvarende opbygning af varebeholdninger og tilgodehavender som led i skalering af aktivitetsniveauet. Denne kapitalbinding er et naturligt led i vækststrategien og understøttes af en aktiv styring af arbejdskapital, herunder løbende optimering af lageromsætningshastighed og kreditgivning til kunder. Finansieringen af væksten er sket gennem en kombination af driftskreditter og leverandørfinansiering, hvilket vurderes som en hensigtsmæssig og fleksibel finansieringsstruktur. Selskabet har et kontinuerligt fokus på likviditetsstyring, valuta
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.