Rammelisten Snedkeri ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2023Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Elvidan Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 77.694 | 24.877 | 363.077 | 590.208 | 22.352 | 1.246.746 | 880.653 | 918.665 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.399.995 | 1.300.354 | 2.173.015 | 2.898.649 | 2.905.490 | 4.610.795 | 3.985.589 | 4.672.638 |
| Anlægsaktiver i alt | 518.782 | 189.323 | 264.480 | 465.698 | 470.002 | 465.689 | 1.490.037 | 1.350.131 |
| Aktiver i alt | 1.918.777 | 1.489.677 | 2.437.495 | 3.364.347 | 3.375.492 | 5.076.484 | 5.475.626 | 6.022.769 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.892.097 | 1.147.703 | 1.783.677 | 2.332.830 | 2.099.386 | 2.110.817 | 1.591.504 | 2.468.095 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 750.000 | 0 | — | — | — | 287.574 | 477.562 | 382.845 |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.642.097 | 1.147.703 | 1.783.677 | 2.332.830 | 2.099.386 | 2.398.391 | 2.069.066 | 2.850.940 |
| Selskabskapital | 125.000 | 130.000 | 130.000 | 130.000 | 130.000 | 130.000 | 130.000 | 130.000 |
| Overført resultat | -851.505 | 208.495 | 523.458 | 891.711 | 1.141.242 | 2.172.492 | 2.222.506 | 2.643.266 |
| Årets resultat | -203.177 | 215.000 | 314.963 | 368.253 | 249.531 | 1.090.150 | 751.514 | 420.761 |
| Egenkapital i alt | -726.505 | 338.495 | 653.458 | 1.021.711 | 1.271.242 | 2.361.392 | 3.054.006 | 2.773.266 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | — | 5.259.669 | 6.485.190 | 7.672.260 | 8.338.718 | 8.568.473 |
| Resultat af primær drift | -233.442 | 326.571 | 425.407 | 476.024 | 333.202 | 1.417.072 | 975.723 | 548.876 |
| EBITDA | -113.281 | 369.716 | 450.950 | 492.131 | 390.697 | 1.480.162 | 1.075.950 | 841.594 |
| Resultat før skat | -260.483 | 275.821 | 407.802 | 472.586 | 320.618 | 1.401.987 | 968.835 | 537.455 |
| Årets resultat | -203.177 | 215.000 | 314.963 | 368.253 | 249.531 | 1.090.150 | 751.514 | 420.761 |
| Personaleomkostninger | 2.688.766 | 2.439.548 | 3.537.035 | 4.767.538 | 6.094.493 | 6.192.098 | 7.262.768 | 7.726.879 |
| Af- og nedskrivninger | 120.161 | 43.145 | 25.543 | 16.107 | 57.495 | 63.090 | 100.227 | 292.718 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | 8 | 11 | 20 | 17 | 16 | 17 | 16 |
| Udbytte | — | — | — | — | — | 58.900 | 701.500 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at drive fabrikation, handel, snedkeri og dermed beslægtet virksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Regnskabsåret 2024/25 har været et stabilt år for Rammelisten Snedkeri ApS. Virksomheden har fastholdt en høj aktivitet og leveret et solidt resultat trods stigende materialepriser og et mere afdæmpet marked i byggebranchen. Årets bruttofortjeneste udgjorde 8,6 mio. kr. mod 8,3 mio. kr. året før, og årets resultat efter skat blev 421 t.kr. Ledelsen vurderer årets resultat som tilfredsstillende. Der har fortsat været fokus på at konsolidere driften og optimere processer både administrativt og på værkstedet. Samtidig har virksomheden arbejdet målrettet med at styrke sin profil som en moderne snedkervirksomhed med vægt på kvalitet, ansvarlighed og godt håndværk. Udvikling og optimering – med fokus på kvalitet og bæredygtighed Rammelisten Snedkeri ApS har i løbet af året arbejdet med yderligere effektivisering af driften. PEFC-certificeringen er nu fuldt implementeret og en naturlig del af virksomhedens hverdag. Certificeringen understøtter virksomhedens ansvarlige tilgang til indkøb og produktion og gør det muligt at fremstille særligt inventar, døre og vinduer i PEFC-certificeret træ. Det har styrket virksomhedens markedsposition og åbnet nye muligheder for samarbejder med kunder, der efterspørger certificeret træ. Rammelisten Snedkeri ApS fastholder fokus på det gode håndværk, den høje kvalitet og den brede faglige ekspertise – fra
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.