Setmaker ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
-16.404 kr.+9,3%
Bruttofortjeneste 2024
Nøgletal
202492,6%
Soliditetsgrad
13×
Likviditetsgrad
-2,8%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Samling ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 6.784 | 83.106 | 20.236 | 4.274 | 2.380 | 2.611 | 6.546 | 574 |
| Omsætningsaktiver i alt | 190.400 | 421.345 | 324.378 | 310.669 | 303.793 | 312.535 | 307.541 | 298.261 |
| Anlægsaktiver i alt | 3.532 | 2.352 | 2.431 | 2.331 | 3.370 | 4.513 | 4.840 | 5.100 |
| Aktiver i alt | 193.932 | 423.697 | 326.809 | 313.000 | 307.163 | 317.048 | 312.381 | 303.361 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 14.935 | 93.457 | 12.000 | 12.000 | 8.000 | 23.300 | 23.707 | 22.584 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 14.935 | 93.457 | 12.000 | 12.000 | 8.000 | 23.300 | 23.707 | 22.584 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 53.997 | 205.240 | 189.809 | 176.000 | 174.163 | 168.748 | 163.674 | 155.777 |
| Årets resultat | 18.666 | 151.243 | -15.431 | -13.809 | -1.837 | -5.415 | -5.074 | -7.897 |
| Egenkapital i alt | 178.997 | 330.240 | 314.809 | 301.000 | 299.163 | 293.748 | 288.674 | 280.777 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 11.203 | 186.815 | -41.916 | -20.001 | -14.811 | -19.500 | -18.081 | -16.404 |
| Resultat af primær drift | 11.203 | 186.815 | -41.916 | -20.001 | -14.811 | -19.500 | -18.081 | -16.404 |
| Resultat før skat | 23.931 | 193.898 | -28.624 | -8.547 | -2.354 | -6.943 | -6.511 | -5.079 |
| Årets resultat | 18.666 | 151.243 | -15.431 | -13.809 | -1.837 | -5.415 | -5.074 | -7.897 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af snedkervirksomhed.
Årets bruttotab udgør -16.404 kr. mod -18.081 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -7.897 kr. mod -5.074 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for utilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.