Lighting ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 285.900 kr. (390% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 216.584 | 5.526 | 8.195 | 57.667 | 46.953 | 592 | 98.105 | 40.188 | 1.035 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.926.293 | 1.860.511 | 1.735.190 | 1.936.097 | 1.813.634 | 1.660.792 | 1.614.106 | 1.310.658 | 1.275.778 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 1.926.293 | 1.860.511 | 1.735.190 | 1.936.097 | 1.813.634 | 1.660.792 | 1.614.106 | 1.310.658 | 1.275.778 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 4.461 | 4.461 | 4.461 | 4.461 | 69.235 | 3.000 | 104.453 | 47.078 | 28.331 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 10.186 | 0 | — | 7.062 | 10.318 | 20.922 |
| Gældsforpligtelser i alt | 4.461 | 4.461 | 4.461 | 14.647 | 69.235 | 3.000 | 111.515 | 57.396 | 49.253 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 1.743.932 | 1.731.050 | 1.605.729 | 1.739.950 | 1.562.199 | 1.532.792 | 1.152.591 | 1.028.262 | 815.625 |
| Årets resultat | 17.952 | 41.117 | -70.021 | 190.721 | -120.551 | 29.494 | 114.798 | 36.671 | 73.263 |
| Egenkapital i alt | 1.921.832 | 1.856.050 | 1.730.729 | 1.921.450 | 1.744.399 | 1.657.792 | 1.502.591 | 1.253.262 | 1.226.525 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -5.690 | -12.373 | -7.125 | -7.375 | -6.875 | -7.150 | -51 | -150 | -13.098 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 17.952 | 41.117 | — | 200.907 | -154.416 | 38.045 | 147.174 | 46.989 | 94.185 |
| Årets resultat | 17.952 | 41.117 | -70.021 | 190.721 | -120.551 | 29.494 | 114.798 | 36.671 | 73.263 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | 0 | 0 |
| Udbytte | 52.900 | 0 | — | 56.500 | 57.200 | 0 | 225.000 | 100.000 | 285.900 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsentligste aktiviteter består i formueadministration.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. juli 2025 - 30. juni 2026 udviser et resultat på kr. 73.263, og selskabets balance pr. 30. juni 2026 udviser en balancesum på kr. 1.275.778, og en egenkapital på kr. 1.226.525.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.