Poul Steffensen Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 8.000.000 kr. (39% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 0 | 23.618 | 537.908 | 1.344.506 | 2.625.605 | 4.279.500 | 442.206 | 24.485 | 9.017.684 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.520.175 | 1.295.556 | 1.662.131 | 2.409.804 | 4.093.838 | 5.466.882 | 6.043.894 | 7.765.387 | 20.894.042 |
| Anlægsaktiver i alt | 4.873.708 | 4.873.708 | 4.773.708 | 4.773.708 | 4.773.708 | 4.773.708 | 4.773.708 | 4.773.708 | 5.950.000 |
| Aktiver i alt | 6.393.883 | 6.169.264 | 6.435.839 | 7.183.512 | 8.867.546 | 10.240.590 | 10.817.602 | 12.539.095 | 26.844.042 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 534.814 | 160.899 | 189.781 | 459.413 | 969.972 | 689.359 | 559.660 | 1.142.275 | 111.722 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 534.814 | 160.899 | 189.781 | 459.413 | 969.972 | 689.359 | 559.660 | 1.142.275 | 111.722 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 5.628.269 | 5.775.365 | 6.010.458 | 6.186.099 | 7.447.574 | 8.026.231 | 10.010.942 | 6.271.820 | 18.607.320 |
| Årets resultat | 774.931 | 255.096 | 345.693 | 588.641 | 1.586.476 | 1.978.657 | 2.106.710 | 1.260.878 | 20.335.500 |
| Egenkapital i alt | 5.859.069 | 6.008.365 | 6.246.058 | 6.724.099 | 7.897.574 | 9.551.231 | 10.257.942 | 11.396.820 | 26.732.320 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -5.413 | -5.763 | -5.888 | -6.075 | -6.075 | -6.887 | -7.956 | -868.388 | -421.803 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | -6.075 | -6.887 | -7.956 | -868.388 | -421.803 |
| Resultat før skat | 774.337 | 257.054 | 347.607 | 587.893 | 1.584.210 | 1.981.275 | 2.120.460 | 1.150.218 | 20.650.342 |
| Årets resultat | 774.931 | 255.096 | 345.693 | 588.641 | 1.586.476 | 1.978.657 | 2.106.710 | 1.260.878 | 20.335.500 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | 0 | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Udbytte | 105.800 | 108.000 | 110.600 | 413.000 | 325.000 | 1.400.000 | 122.000 | 5.000.000 | 8.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets Selskabets aktivitet er at eje kapitalandele i Wamatech A/S samt formuepleje.
Selskabet har fortsat sine normale driftsaktiviteter. Selskabet har i året afhændet sine kapitalandele i WamatechA/S.Periodens udvikling og resultat anses for tilfredsstillende.Fravalg af revisionDirektionen erklærer, at selskabet opfylder bestemmelserne i årsregnskabslovens § 135 og har derved mulighedfor at aflægge et ikke revideret årsregnskab. Direktionen indstiller til generalforsamlingens godkendelse, atselskabets årsregnskab fremover ikke revideres.Generalforsamlingen har besluttet, at årsregnskabet for det kommende regnskabsår ikke skal revideres.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.