Odense Industrilakering ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 79.400 kr. (54% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 87.000 | 483.071 | 558.716 | 468.057 | 859.963 | 858.890 | 1.323.794 | 1.204.924 | 1.345.839 |
| Omsætningsaktiver i alt | 396.000 | 624.685 | 980.044 | 981.868 | 1.166.842 | 1.199.167 | 1.492.890 | 1.512.999 | 1.549.846 |
| Anlægsaktiver i alt | 55.000 | 47.616 | 44.000 | 44.000 | 44.000 | 44.000 | 44.000 | 44.000 | 44.000 |
| Aktiver i alt | 451.000 | 672.301 | 1.024.044 | 1.025.868 | 1.210.842 | 1.243.167 | 1.536.890 | 1.556.999 | 1.593.846 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 153.000 | 216.013 | 339.829 | 250.734 | 255.276 | 215.718 | 294.673 | 260.777 | 217.220 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 153.000 | 216.013 | 339.829 | 250.734 | 255.276 | 215.718 | 294.673 | 260.777 | 217.220 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 248.000 | 352.288 | 578.915 | 668.634 | 848.366 | 918.549 | 1.131.217 | 1.178.722 | 1.247.226 |
| Årets resultat | -16.000 | 158.185 | 281.927 | 146.218 | 236.933 | 129.083 | 273.667 | 115.006 | 147.904 |
| Egenkapital i alt | 298.000 | 456.288 | 684.215 | 775.134 | 955.566 | 1.027.449 | 1.242.217 | 1.296.222 | 1.376.626 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 310.000 | 540.438 | 720.484 | 542.844 | 656.952 | 567.307 | 751.840 | 585.008 | 656.089 |
| Resultat af primær drift | -19.000 | 202.463 | 361.657 | 191.022 | 309.777 | 166.262 | 335.054 | 133.541 | 180.401 |
| EBITDA | -12.000 | 209.690 | 365.272 | 191.022 | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | -20.000 | 202.803 | 361.418 | 187.512 | 303.747 | 165.471 | 351.789 | 147.456 | 190.562 |
| Årets resultat | -16.000 | 158.185 | 281.927 | 146.218 | 236.933 | 129.083 | 273.667 | 115.006 | 147.904 |
| Personaleomkostninger | 322.000 | 330.748 | 355.212 | 351.822 | 347.175 | 401.045 | 416.786 | 451.467 | 475.688 |
| Af- og nedskrivninger | 7.000 | 7.227 | 3.615 | 0 | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Udbytte | 0 | 54.000 | 55.300 | 56.500 | 57.200 | 58.900 | 61.000 | 67.500 | 79.400 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets formål er at drive virksomhed med industrilakering og dermed forbunden virksomhed. Selskabets speciale er lakering af inventar som f.eks. døre, køkkener, reoler, borde og stole, podier m.v. Herudover udføres lakering af forskellige typer metaller.
Selskabets resultatopgørelse for 2025/26 udviser et overskud på kr. 147.904, og selskabets balance pr. 30. juni 2026 udviser en egenkapital på kr. 1.376.626.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.