Randers FC CSR ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 30904079.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 305.084 | 75.305 | 85.081 | 2.138.180 | 724.726 | 4.524 | 278.884 | 336.504 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | 999.852 | 863.956 | 717.926 | 883.614 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | 19.949 | 11.081 | 2.213 | 0 |
| Aktiver i alt | 687.897 | 1.514.713 | 1.630.253 | 3.195.731 | 1.019.801 | 875.037 | 720.139 | 883.614 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | 933.238 | 617.652 | 612.421 | 764.446 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | 0 | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | — | — | — | — | 933.238 | 617.652 | 612.421 | 764.446 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 140.829 | 330.710 | 492.340 | 34.816 | -38.437 | 129.947 | -17.769 | -5.832 |
| Årets resultat | 1.687 | 189.881 | 161.630 | 542.476 | -73.253 | -331.616 | -147.717 | -288.063 |
| Egenkapital i alt | 265.829 | 455.710 | 617.340 | 1.159.816 | 86.563 | 254.947 | 107.231 | 119.168 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 1.192.266 | 1.423.748 | 1.611.830 | 2.941.457 | 1.926.167 | 2.020.112 | 1.911.579 | 2.421.374 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | -80.943 | -420.716 | -191.044 | -380.184 |
| EBITDA | — | — | — | — | -74.292 | -411.848 | -182.176 | -377.971 |
| Resultat før skat | 2.413 | 244.133 | 207.236 | 695.574 | -92.129 | -423.998 | -188.922 | -368.859 |
| Årets resultat | 1.687 | 189.881 | 161.630 | 542.476 | -73.253 | -331.616 | -147.717 | -288.063 |
| Personaleomkostninger | 1.191.162 | 1.200.398 | 1.438.459 | 2.295.531 | 2.000.460 | 2.431.960 | 2.093.755 | 2.799.345 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | 6.651 | 8.868 | 8.868 | 2.213 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | 4 | 4 | 4 | 5 | 6 |
| Udbytte | — | — | — | 1.000.000 | 0 | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af virksomhed i forbindelse med aktivering og jobskabelse samt hermed beslægtede aktiviteter.
Selskabet har fortsat sine normale driftsaktiviteter og der har i regnskabsåret særligt været fokus på 3 projekter ”Talents United”, "Talents of Tomorrow" og "Talenter på Vej". ”Talents United” var et projekt rettet mod forældrene til børnene i ”Talents of Tomorrow”. Projektet skulle løbe fra den 1. september 2024 til 31. juli 2026, men grundet manglende henvisning af borgere, besluttede vi i samråd med vores finansieringskilde Lind Foundation at nedlukke projektet, da vi ikke kunne opnå den nødvendige evidens for metodens virkning. ”Talents of Tomorrow” er et tilbud rette mod ikke uddannelsesparate unge i aldersklassen 14-17 år. Siden projektstarten i 2019 har resultaterne været meget positive og vi har fået aftalen med Randers Kommune forlænget til og med 2026. ”Talenter på Vej” er rettet mod unge i aldersklassen 17 til 28 år med henblik på at styrke unges kompetencer ift. uddannelse og jobparathed. Et flerårigt projektforløb, som løber til 28. februar 2026, men vi arbejder på en forlængelse, da resultaterne viser et yderst positivt resultat – ikke kun for den enkelte unge, men også samfundsøkonomisk. Med nedlukning af ”Talents United” har vi desværre måtte afskedige medarbejdere og dette er årsagen til det negative resultat. Selskabet har i regnskabsåret modtaget koncerntilskud på 300.000 DKK. Der har ikke været andre enkeltstående begivenheder i regnskabsåret, som er af så væsentlig karakter, at det kr
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.