Dansk Revision Næstved Godkendt RevisionsaktieselskabAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 50.000 kr. (54% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 99.399 | 144.793 | 266.009 | 78.084 | 184.457 | 113.992 | 22.484 | 514.928 | 701.167 |
| Omsætningsaktiver i alt | 3.433.438 | 4.010.810 | 3.848.361 | 5.324.692 | 3.889.360 | 4.433.053 | 4.466.338 | 4.643.125 | 5.274.558 |
| Anlægsaktiver i alt | 372.351 | 255.278 | 227.270 | 208.274 | 197.192 | 274.775 | 305.775 | 286.775 | 525.317 |
| Aktiver i alt | 3.805.789 | 4.266.088 | 4.075.631 | 5.532.966 | 4.086.552 | 4.707.828 | 4.772.113 | 4.929.900 | 5.799.875 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.264.119 | 2.607.249 | 2.644.806 | 3.055.054 | 2.038.506 | 3.517.428 | 3.572.624 | 3.371.741 | 4.552.225 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 1.006.723 | 355.747 | 368.199 | 379.613 | 393.658 | 379.756 |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.264.119 | 2.607.249 | 2.644.806 | 4.061.777 | 2.394.253 | 3.885.627 | 3.952.237 | 3.765.399 | 4.931.981 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 906.670 | 908.839 | 910.825 | 911.189 | 250.299 | 250.201 | 250.876 | 251.501 | 294.078 |
| Årets resultat | 137.171 | 252.169 | 21.987 | 60.365 | 281.111 | 71.903 | 69.675 | 413.625 | 92.605 |
| Egenkapital i alt | 1.541.670 | 1.658.839 | 1.430.825 | 1.471.189 | 1.692.299 | 822.201 | 819.876 | 1.164.501 | 844.078 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 6.968.336 | 6.954.167 | 6.498.016 | 6.518.262 | 7.098.599 | 8.618.861 | 9.399.247 | 10.220.261 | 10.234.052 |
| Resultat af primær drift | 169.496 | 361.289 | 66.563 | 93.222 | 377.465 | 182.838 | 195.614 | 598.410 | 200.310 |
| EBITDA | 508.856 | 478.362 | 94.571 | 112.218 | 388.547 | 200.255 | 214.614 | 617.410 | 239.893 |
| Resultat før skat | 178.014 | 323.380 | 28.464 | 77.574 | 360.378 | 95.602 | 90.412 | 534.804 | 119.868 |
| Årets resultat | 137.171 | 252.169 | 21.987 | 60.365 | 281.111 | 71.903 | 69.675 | 413.625 | 92.605 |
| Personaleomkostninger | 6.459.480 | 6.475.805 | 6.403.445 | 6.406.044 | 6.710.052 | 8.418.606 | 9.184.633 | 9.602.851 | 9.994.159 |
| Af- og nedskrivninger | 339.360 | 117.073 | 28.008 | 18.996 | 11.082 | 17.417 | 19.000 | 19.000 | 39.583 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 14 | 4 | 14 | 14 | 13 | 16 | 19 | 14 | 18 |
| Udbytte | 135.000 | 250.000 | 20.000 | 60.000 | 942.000 | 72.000 | 69.000 | 413.000 | 50.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsentligste aktiviteter består i at drive godkendt revisionsvirksomhed, hvor de primære kunder omfatter mindre- og mellemstore ejerdrevne virksomheder, organisationer samt andelsbolig- og ejerforeninger. I samarbejdet med kunden gør vi os umage for at yde en god og nærværende økonomisk rådgivning.
Årets resultat udgør 93 tkr. mod 414 tkr. sidste år.Resultatet er påvirket af reetableringsforpligtelse i forbindelse med fraflytning af selskabets nuværende lejemål på Vadestedet 6 med 460 tkr. Der henvises til note 2 i årsrapporten vedrørende særlige poster.Korrigeret herfor vurderer ledelsen, at den underliggende drift har udviklet sig tilfredsstillende i regnskabsåret. Aktivitetsniveauet har i året været stabilt, og ledelsen har fortsat fokus på at udvikle kompetencer og levere rådgivning af høj kvalitet til eksisterende og nye kunder.Vi er medlem af det uafhængige kædesamarbejde Dansk Revision A/S, hvilket giver adgang til et stærkt fagligt sekretariat, et effektivt kvalitetsstyringssystem samt et værdifuldt fagligt netværk på tværs af landet.Via medlemskabet af Dansk Revision A/S har vi også i år gennemført en trivselsundersøgelse gennem Great Place to Work. Resultaterne viser fortsat en meget høj medarbejdertilfredshed og bekræfter, at Dansk Revision Næstved opleves som en attraktiv arbejdsplads med stærkt fællesskab, høj faglighed og gode udviklingsmuligheder.Vi arbejder løbende med at udvikle vores organisation og arbejdsformer. Som led heri flytter vi i oktober 2026 til nye og moderne svanemærkede lokaler i Smedemosen i Næstved. De nye faciliteter er indrettet med fokus på fleksibilitet, samarbejde og digitale arbejdsprocesser og skal understøtte den fortsatte udvikling af vores forretning og arbejdsplads.Digitalisering o
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.