Hamlethus VVS ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Marc Bruun Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 437.775 | 0 | 508.346 | 613.209 | 34.967 | 152.850 | 54.767 | 43.795 | 603.706 |
| Omsætningsaktiver i alt | 926.438 | 1.939.806 | 1.528.640 | 1.852.162 | 1.928.090 | 2.172.609 | 1.083.666 | 1.516.943 | 2.067.067 |
| Anlægsaktiver i alt | 3.860.114 | 3.776.749 | 3.792.776 | 3.925.427 | 3.765.531 | 3.625.635 | 3.813.274 | 3.713.084 | 3.597.527 |
| Aktiver i alt | 4.786.552 | 5.716.555 | 5.321.416 | 5.777.589 | 5.693.621 | 5.798.244 | 4.896.940 | 5.230.027 | 5.664.594 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.400.657 | 1.890.607 | 1.422.371 | 1.654.861 | 1.620.395 | 1.650.330 | 1.379.385 | 1.059.355 | 1.148.865 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 1.151.613 | 1.057.306 | 960.330 | 860.671 | 758.229 | 655.787 | 546.754 | 473.921 | 429.004 |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.552.270 | 2.947.913 | 2.382.701 | 2.515.532 | 2.378.624 | 2.306.117 | 1.926.139 | 1.533.276 | 1.577.869 |
| Selskabskapital | 150.000 | 150.000 | 150.000 | 150.000 | 150.000 | 150.000 | 150.000 | 150.000 | 150.000 |
| Overført resultat | 1.947.414 | 2.469.566 | 2.628.465 | 2.921.634 | 2.964.401 | 3.133.793 | 2.722.981 | 3.286.136 | 3.662.618 |
| Årets resultat | 104.438 | 522.152 | 158.899 | 293.169 | 42.767 | 169.392 | -410.812 | 252.385 | 376.482 |
| Egenkapital i alt | 2.097.414 | 2.619.566 | 2.778.465 | 3.071.634 | 3.114.401 | 3.283.793 | 2.872.981 | 3.436.136 | 3.812.618 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 704.202 | 1.243.888 | 848.064 | 1.466.478 | 1.228.055 | 1.408.452 | 478.523 | 1.414.775 | 1.067.431 |
| Resultat af primær drift | 226.721 | 758.608 | 271.144 | 453.517 | 102.773 | 364.600 | -549.356 | 322.706 | 507.380 |
| EBITDA | 310.086 | 841.973 | — | 561.551 | 242.669 | 504.496 | -415.610 | 436.710 | 622.937 |
| Resultat før skat | 136.895 | 670.711 | 203.601 | 377.317 | 54.964 | 217.172 | -531.607 | 324.156 | 484.067 |
| Årets resultat | 104.438 | 522.152 | 158.899 | 293.169 | 42.767 | 169.392 | -410.812 | 252.385 | 376.482 |
| Personaleomkostninger | 394.116 | 401.915 | 456.347 | 904.927 | 982.186 | 903.956 | 894.133 | 939.694 | 444.494 |
| Af- og nedskrivninger | 83.365 | 83.365 | — | 108.034 | 139.896 | 139.896 | 133.746 | 114.004 | 115.557 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter består i at drive blikkenslager-, VVS- og entreprenørvirksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. november 2024 - 31. oktober 2025 udviser et resultat på kr. 376.482, og selskabets balance pr. 31. oktober 2025 udviser en balancesum på kr. 5.664.594, og en egenkapital på kr. 3.812.618.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.