CH BYG A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 11.900.000 kr. (90% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet C C Holding Borup ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 8.886.000 | 9.300.898 | 9.579.630 | 22.229.739 | 15.925.095 | 29.553.586 | 34.166.360 | 12.075.446 | 28.520.808 |
| Omsætningsaktiver i alt | 24.306.000 | 34.582.951 | 32.847.688 | 35.902.312 | 44.732.236 | 44.985.540 | 54.400.845 | 49.194.579 | 78.411.512 |
| Anlægsaktiver i alt | 7.170.000 | 6.999.906 | 7.152.138 | 5.972.480 | 2.503.619 | 2.158.415 | 2.026.267 | 2.073.676 | 1.948.462 |
| Aktiver i alt | 31.476.000 | 41.582.857 | 39.999.826 | 41.874.792 | 47.235.855 | 47.143.955 | 56.427.112 | 51.268.255 | 80.359.974 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 8.184.000 | 17.015.007 | 14.538.726 | 14.957.634 | 16.143.337 | 17.453.515 | 26.925.246 | 23.407.809 | 46.147.423 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 660.000 | 618.821 | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 8.844.000 | 17.633.828 | 14.538.726 | 14.957.634 | 16.143.337 | 17.453.515 | 26.925.246 | 23.407.809 | 46.147.423 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 19.213.000 | 19.649.029 | 19.961.100 | 20.417.158 | 21.592.518 | 22.390.440 | 23.001.866 | 18.728.812 | 20.038.808 |
| Årets resultat | 3.310.000 | 4.235.362 | 5.312.072 | 6.456.058 | 10.175.359 | 7.597.922 | 6.611.426 | 11.726.946 | 13.209.996 |
| Egenkapital i alt | 22.613.000 | 23.949.029 | 25.461.100 | 26.917.158 | 31.092.518 | 29.690.440 | 29.501.866 | 27.228.812 | 32.438.808 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 14.929.000 | 17.533.058 | 26.310.707 | 29.554.589 | 36.487.589 | 36.853.220 | 34.324.287 | 40.778.978 | 47.654.305 |
| Resultat af primær drift | 4.209.000 | 5.676.694 | 6.786.207 | 8.411.752 | 13.085.380 | 10.239.470 | 8.073.827 | 14.199.300 | 17.204.179 |
| EBITDA | 5.242.000 | 6.771.973 | 7.947.831 | 9.314.007 | 13.804.731 | 10.779.051 | 8.544.470 | 14.512.871 | 17.434.945 |
| Resultat før skat | 4.251.000 | 5.452.194 | 6.828.636 | 8.282.593 | 12.990.147 | 9.753.676 | 8.480.695 | 15.047.960 | 16.944.805 |
| Årets resultat | 3.310.000 | 4.235.362 | 5.312.072 | 6.456.058 | 10.175.359 | 7.597.922 | 6.611.426 | 11.726.946 | 13.209.996 |
| Personaleomkostninger | 9.767.000 | 10.761.085 | 18.362.876 | 20.240.582 | 22.682.858 | 26.074.169 | 25.779.817 | 26.482.761 | 30.219.360 |
| Af- og nedskrivninger | 1.033.000 | 1.095.279 | 1.161.624 | 902.255 | 719.351 | 539.581 | 470.643 | 313.571 | 230.766 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | 45 | 49 | 54 | 53 | 49 | 54 |
| Udbytte | 2.900.000 | 3.800.000 | 5.000.000 | 6.000.000 | 9.000.000 | 6.800.000 | 6.000.000 | 8.000.000 | 11.900.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025CH BYG A/S udfører entreprenør-, renoverings- og restaureringsarbejde for både offentlige og private kunder. Selskabet arbejder med komplekse byggeprojekter med fokus på kvalitet, samarbejde og ansvarlighed i leverancen og besidder samtidig stærke faglige kompetencer inden for restaurering og renovering af bevaringsværdige bygninger, og øvrig bygningsmasse.
2025 har været endnu et stærkt år for CH BYG A/S med vækst i både aktivitet og indtjening. Årets resultat før skat udgør 16.945 t.kr. mod 15.048 t.kr. sidste år, mens årets resultat efter skat udgør 13.210 t.kr. mod 11.727 t.kr. året før. Udviklingen er drevet af en stigende efterspørgsel efter selskabets ydelser samt en fortsat stærk eksekvering på projekterne. Selskabet har i året oplevet høj kundetilfredshed, stærke samarbejdsrelationer og en positiv udvikling i ordrebeholdningen. I 2025 har selskabet fortsat arbejdet med professionalisering af organisationen og styrkelse af interne kontrol- og kvalitetsprocesser. Der har blandt andet fortsat været fokus på arbejdet med virksomhedens ISO 14001-certificering samt udvikling af dokumentations- og kvalitetsstyringssystemer. Som led i den fortsatte vækst har selskabet ligeledes styrket arbejdet med digital sikkerhed og databeskyttelse, herunder interne procedurer, adgangsstyring og risikohåndtering relateret til virksomhedens IT-systemer og projektdokumentation. Selskabets likvider er i 2025 steget med 16.446 t.kr., nemlig fra 12.075 t.kr. til 28.521 t.kr.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.