Starion Gruppen ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2022Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2021Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet JDNS Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2022
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | 75.222 | 6.398 | 16.326 | 986 | 686 | 142 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.137.734 | 1.062.972 | 1.061.838 | 1.049.747 | 1.045.198 | 967.796 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.165.475 | 560.120 | 555.080 | 529.427 | 505.354 | 878.403 |
| Aktiver i alt | 2.303.209 | 1.623.092 | 1.616.918 | 1.579.174 | 1.550.552 | 1.846.199 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 104.627 | 104.330 | 104.842 | 116.630 | 118.392 | 197.470 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 104.627 | 104.330 | 104.842 | 116.630 | 118.392 | 197.470 |
| Selskabskapital | 126.000 | 126.000 | 126.000 | 126.000 | 126.000 | 126.000 |
| Overført resultat | 1.033.131 | 917.447 | 915.801 | 891.922 | 885.611 | 730.381 |
| Årets resultat | 1.431 | -679.820 | -6.686 | -49.532 | -30.384 | 216.569 |
| Egenkapital i alt | 2.198.582 | 1.518.762 | 1.512.076 | 1.462.544 | 1.432.160 | 1.648.729 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | -17.907 | -19.827 | 325 | -18.921 | -6.132 | -19.499 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | -18.921 | -6.132 | -19.499 |
| Resultat før skat | 12.342 | -679.820 | -6.686 | -49.532 | -30.384 | 216.569 |
| Årets resultat | 1.431 | -679.820 | -6.686 | -49.532 | -30.384 | 216.569 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2022Selskabets formål er at drive holding-, investerings- og rådgivningsvirksomhed samt dermed beslægtet virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. januar 2022 - 31. december 2022 udviser et resultat på 216.569 kr., og selskabets balance pr. 31. december 2022 udviser en balancesum på 1.846.199 kr., og en egenkapital på 1.648.729 kr. Selskabet har i regnskabsåret 2022 erhvervet de resterende 50% af selskabskapitalen i NorthQ Holding ApS, hvorved dette selskab er et 100% ejet datterselskab. Købsvederlaget for de overtagne anparter udgjorde 1.250 kr. og der er opgjort en regnskabsmæssig værdi af goodwill på overtagelsestidspunktet på 690.531 kr. , Udviklingen i aktiviteter og økonomiske forhold Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. januar 2022 - 31. december 2022 udviser et resultat på 216.569 kr., og selskabets balance pr. 31. december 2022 udviser en balancesum på 1.846.199 kr., og en egenkapital på 1.648.729 kr. Selskabet har i regnskabsåret 2022 erhvervet de resterende 50% af selskabskapitalen i NorthQ Holding ApS, hvorved dette selskab er et 100% ejet datterselskab. Købsvederlaget for de overtagne anparter udgjorde 1.250 kr. og der er opgjort en regnskabsmæssig værdi af goodwill på overtagelsestidspunktet på 690.531 kr.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.