Restaurant M ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
217.897 kr.-76,2%
Bruttofortjeneste 2021/22
-36,5%
Gennemsnitlig ændring pr. år 2017/18–2021/22
Nøgletal
2021/22495.656 kr.
EBITDA
-873,3%
Soliditetsgrad
0,1×
Likviditetsgrad
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Vinothek Marquart ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2022
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Likvide beholdninger | 85.189 | 39.630 | 68.244 | 150.732 | 27.200 |
| Omsætningsaktiver i alt | 422.379 | 328.476 | 573.147 | 525.465 | 41.980 |
| Anlægsaktiver i alt | 128.209 | 114.789 | 72.501 | 42.808 | 0 |
| Aktiver i alt | 550.588 | 443.265 | 645.648 | 568.273 | 41.980 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.407.562 | 1.109.334 | 1.195.757 | 891.087 | 408.578 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.407.562 | 1.109.334 | 1.195.757 | 891.087 | 408.578 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | -981.974 | -791.069 | -675.198 | -447.814 | -491.598 |
| Årets resultat | 422.534 | 190.905 | 115.871 | 227.384 | -43.784 |
| Egenkapital i alt | -856.974 | -666.069 | -550.198 | -322.814 | -366.598 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Bruttofortjeneste | 1.337.224 | 1.546.447 | 1.685.780 | 914.446 | 217.897 |
| Resultat af primær drift | 144.347 | 266.449 | 168.843 | 298.053 | 38.464 |
| EBITDA | 178.787 | 311.869 | 211.131 | 327.746 | 495.656 |
| Resultat før skat | 123.174 | 248.540 | 154.769 | 294.117 | 36.409 |
| Årets resultat | 422.534 | 190.905 | 115.871 | 227.384 | -43.784 |
| Personaleomkostninger | 1.158.437 | 1.234.578 | 1.474.649 | 586.700 | 636.625 |
| Af- og nedskrivninger | 34.440 | 45.420 | 42.288 | 29.693 | 457.192 |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | 4 | 4 | 5 | 3 | 3 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2022Selskabets formål er at drive restaurationsvirksomhed.
Ledelsen anser årets resultat for ikke tilfredsstillende. Selskabet har i regnskabsåret afhændet Restaurant M og er p.t. uden aktivitet. Det forventes, at selskabet vil blive likvideret i løbet af det kommende regnskabsår.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.