L&F CENTROVICE FMBAAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 2.060.991 | 680.304 | 0 | 5.377.006 | 4.797.953 | 7.347.994 | 3.697.114 | 0 | — |
| Omsætningsaktiver i alt | 22.811.121 | 25.495.918 | 438.629 | 6.276.621 | 6.736.733 | 8.684.497 | 6.053.104 | 1.552.279 | 2.174.428 |
| Anlægsaktiver i alt | 41.584.751 | 40.340.680 | 51.831.443 | 51.859.136 | 51.641.646 | 47.897.984 | 49.380.054 | 67.958.292 | 70.165.171 |
| Aktiver i alt | 64.395.872 | 65.836.598 | 52.270.072 | 58.135.757 | 58.378.379 | 56.582.481 | 55.433.158 | 69.510.571 | 72.339.599 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 19.566.181 | 21.384.449 | 6.587.700 | 2.814.214 | 2.288.029 | 2.552.736 | 2.920.234 | 6.282.911 | 4.758.116 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 10.559.191 | 9.890.746 | 9.235.261 | 17.430.936 | 16.482.958 | 15.783.006 | 15.163.797 | 26.239.257 | 25.728.704 |
| Gældsforpligtelser i alt | 30.125.372 | 31.275.195 | 15.822.961 | 20.245.150 | 18.770.987 | 18.335.742 | 18.084.031 | 32.522.168 | 30.486.820 |
| Selskabskapital | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Overført resultat | 33.808.575 | 34.303.478 | 36.447.111 | 37.890.607 | 39.607.392 | 38.246.739 | 37.349.127 | 36.988.403 | 41.852.779 |
| Årets resultat | 573.843 | 494.903 | 2.143.633 | 1.443.497 | 1.716.784 | -1.360.653 | -897.612 | -360.725 | 4.864.375 |
| Egenkapital i alt | 33.808.575 | 34.303.478 | 36.447.111 | 37.890.607 | 39.607.392 | 38.246.739 | 37.349.127 | 36.988.403 | 41.852.779 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Omsætning | 99.071.231 | 99.632.015 | 2.536.407 | — | — | — | — | — | — |
| Bruttofortjeneste | — | — | — | 2.738.214 | 1.107.194 | 473.445 | 755.336 | 943.315 | 2.260.903 |
| Resultat af primær drift | 814.560 | 860.428 | -1.668.803 | 909.026 | -796.157 | -1.636.474 | -1.459.568 | -1.427.783 | -471.450 |
| EBITDA | 2.745.993 | 2.448.900 | -626.267 | 1.951.562 | 246.379 | -565.448 | -365.259 | -233.706 | 1.012.323 |
| Resultat før skat | 984.971 | 876.427 | -5.675.410 | 1.710.131 | 1.863.563 | -1.664.088 | -1.194.878 | -360.725 | 4.960.053 |
| Årets resultat | 573.843 | 494.903 | 2.143.633 | 1.443.497 | 1.716.784 | -1.360.653 | -897.612 | -360.725 | 4.864.375 |
| Personaleomkostninger | 77.426.325 | 77.543.647 | 1.587.247 | 786.652 | 860.815 | 1.038.893 | 1.120.595 | 1.177.021 | 1.248.580 |
| Af- og nedskrivninger | 1.931.433 | 1.588.472 | 1.042.536 | 1.042.536 | 1.042.536 | 1.071.026 | 1.094.309 | 1.194.077 | 1.483.773 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 150 | 149 | 122 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025L&F Centrovice arbejder for at varetage medlemmernes landbrugsfaglige, erhvervspolitiske samt sociale og kollegiale interesser. Foreningen har som formål at styrke medlemmernes rettigheder, indtjenings- og udviklingsmuligheder samt at give landbruget på Fyn en markant og tydelig erhvervspolitisk stemme over for myndigheder, samarbejdspartnere og det øvrige samfund.Foerningen arbejder tillige for at fremme dialogen mellem land og by og understøtte et positivt omdømme for fynsk landbrug. Derudover ejer og driver L&F Centrovice rådgivningsvirksomhed gennem Velas I/S, der yder professionel rådgivning baseret på landbrugets og øvrige erhvervsvirksomheder`s behov. Foreningen forestår desuden udlejning af ejendomme og faciliteter.
2025 blev et særdeles aktivt og begivenhedsrigt år for L&F Centrovice. Årets resultat efter skat udgør t.DKK 4.864, hvilket ligger over det budgetterede. Det skyldes primært et år præget af betydelig omkostningsbevisthed på trods af højt aktivitetsniveau, samt et historisk godt resultat fra Velas.Velas opnåede i 2025 en omsætning på 388 mio. DKK. og et årsresultat på 25,6 mio.DKK. L&F Centrovice har en ejerandel på 24,943%. Det ekstraordinært stærke resultat skyldes odretilgang, en stor dedikeret indsats fra Velas`s medarbejder samt salget af revisionsvirksomheden Tjek Revision. På det politiske område var 2025 kendetegnet ved et højt aktivitetsniveau særligt i forhold til trepartsarbejdet. L&F Centrovice har i året løb fortsat sit markante engagement og spillet en aktiv rolle i de fire fynske treparter, som især har fokus på vandmiljø og klima. Dette arbejde er muliggjort gennem et stærkt medlemsengagement, et kompetent foreningssekretariat i Velas samt tætte samarbejder med eksterne partnere og L&F.Foreningens egenkapital udgjorde t.DKK 41.853 pr. 31. december 2025, hvilket giver et solidt økonomisk fundament til at udvikle fremtidens muligheder for fynsk landbrug.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.