CHFY HOLDING ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Nordly Consulting ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 9.954 | 500 | 48.037 | 916.845 | 335.960 | 620.232 | 85.903 | 500 | 500 |
| Omsætningsaktiver i alt | 832.286 | 1.037.090 | 1.096.529 | 2.781.643 | 2.910.398 | 2.639.800 | 1.099.385 | 1.144.410 | 1.303.895 |
| Anlægsaktiver i alt | 117.409 | 106.779 | 96.148 | 85.517 | 74.000 | 74.000 | 82.324 | 91.804 | 91.804 |
| Aktiver i alt | 949.695 | 1.143.869 | 1.192.677 | 2.867.160 | 2.984.398 | 2.713.800 | 1.181.709 | 1.236.214 | 1.395.699 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 732.046 | 760.137 | 768.228 | 1.032.157 | 587.924 | 534.996 | 205.680 | 283.263 | 644.410 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 800.000 | 800.000 | 800.000 | 800.000 | 291.000 | 0 | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.532.046 | 1.560.137 | 1.568.228 | 1.832.157 | 878.924 | 534.996 | 205.680 | 283.263 | 644.410 |
| Selskabskapital | 175.000 | 175.000 | 175.000 | 175.000 | 175.000 | 175.000 | 175.000 | 175.000 | 175.000 |
| Overført resultat | -757.351 | -591.268 | -550.551 | 860.003 | 1.930.474 | 2.003.804 | 801.029 | 577.951 | 576.289 |
| Årets resultat | 126.655 | 166.084 | 40.717 | 1.410.554 | 1.070.470 | 73.330 | -952.774 | -23.076 | -201.663 |
| Egenkapital i alt | -582.351 | -416.268 | -375.551 | 1.035.003 | 2.105.474 | 2.178.804 | 976.029 | 952.951 | 751.289 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 324.467 | 538.539 | 531.766 | 1.092.117 | 1.303.073 | 340.488 | -238.738 | 488.708 | 357.011 |
| Resultat af primær drift | -4.299 | 134.082 | 169.835 | 839.354 | 974.634 | 107.065 | -571.005 | -24.324 | -175.037 |
| EBITDA | 5.446 | 144.712 | 180.466 | 849.985 | 986.151 | 107.065 | — | — | — |
| Resultat før skat | -20.345 | 120.084 | 149.717 | 824.554 | 964.612 | 94.027 | -567.613 | -29.337 | -195.402 |
| Årets resultat | 126.655 | 166.084 | 40.717 | 1.410.554 | 1.070.470 | 73.330 | -952.774 | -23.076 | -201.663 |
| Personaleomkostninger | 319.021 | 393.827 | 351.300 | 242.132 | 265.433 | 232.042 | 332.267 | 513.032 | 532.048 |
| Af- og nedskrivninger | 9.745 | 10.630 | 10.631 | 10.631 | 11.517 | 0 | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 0 |
| Udbytte | — | — | — | — | — | — | — | 200.000 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets hovedaktivitet består, ligesom i tidligere år, i salg af køkkener og hårde hvidevarer.
I 2024 indgik selskabet en forhandleraftale med Bauformat vedrørende salg af køkkener i Storkøbenhavn. I forbindelse hermed blev den tidligere forhandleraftale med Rotpunkt opsagt.Overgangen til et nyt køkkenbrand samt en omfattende vandskade i 2024 har haft en negativ indvirkning på resultatet for 2025. Ledelsen betragter dog disse forhold som investeringer, der forventes at understøtte selskabets fremtidige udvikling og vækst.I andet halvår af 2025 oplevede selskabet en stigning i ordreindgangen sammenlignet med de foregående to år, og ledelsen forventer, at den positive udvikling vil fortsætte i 2026.På trods af de nævnte udfordringer vurderes selskabets udvikling og resultat som tilfredsstillende i det første år efter skiftet af køkkenbrand.For at understøtte selskabets fortsatte drift i 2026 har moderselskabet afgivet en tilbagetrædelseserklæring.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.