Rollco A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 4.700.000 kr. (106% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Betech A/S.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 4.080.703 | 1.493.911 | 2.559.229 | 8.058.312 | 4.047.912 | 5.781.111 | — | — | — |
| Omsætningsaktiver i alt | 14.128.142 | 13.500.193 | 17.910.539 | 19.813.735 | 18.480.881 | 21.566.828 | 13.643.214 | 17.119.323 | 16.075.948 |
| Anlægsaktiver i alt | 2.625.001 | 2.106.341 | 1.912.195 | 1.242.945 | 738.925 | 662.344 | 560.834 | 613.201 | 705.866 |
| Aktiver i alt | 16.753.143 | 15.606.534 | 19.822.734 | 21.056.680 | 19.219.806 | 22.229.172 | 14.204.048 | 17.732.524 | 16.781.814 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 5.865.493 | 3.983.812 | 9.278.840 | 4.704.339 | 5.212.607 | 5.660.979 | 7.667.140 | 4.696.235 | 6.127.053 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 1.891.000 | 0 | 564.366 | 858.607 | 746.535 | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 7.756.493 | 3.983.812 | 9.843.206 | 5.562.946 | 5.959.142 | 5.660.979 | 7.667.140 | 4.696.235 | 6.127.053 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 3.761.965 | 3.422.722 | 9.479.528 | 4.805.435 | 6.260.664 | 2.568.193 | 4.511.298 | 5.736.289 | 5.454.761 |
| Årets resultat | 8.096.996 | 7.360.736 | 6.056.806 | 5.425.907 | 7.955.229 | 9.807.529 | 3.443.105 | 8.024.991 | 4.418.472 |
| Egenkapital i alt | 8.961.965 | 11.622.722 | 9.979.528 | 15.405.435 | 13.260.664 | 16.568.193 | 6.511.298 | 13.036.289 | 10.654.761 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 18.490.864 | 18.627.326 | 18.823.321 | 17.218.085 | 21.484.504 | 23.936.146 | 15.590.530 | 21.421.307 | 16.620.487 |
| Resultat af primær drift | 10.592.221 | 9.447.683 | 8.263.073 | 7.152.436 | 10.278.298 | 12.610.900 | 4.458.071 | 10.263.648 | 5.676.552 |
| EBITDA | 11.070.871 | 10.063.287 | 8.912.349 | 7.849.406 | 10.936.772 | 12.807.395 | 4.562.055 | 10.357.824 | 5.749.730 |
| Resultat før skat | 10.389.688 | 9.406.853 | 8.237.383 | 7.128.418 | 10.253.762 | 12.632.637 | 4.465.596 | 10.266.989 | 5.704.045 |
| Årets resultat | 8.096.996 | 7.360.736 | 6.056.806 | 5.425.907 | 7.955.229 | 9.807.529 | 3.443.105 | 8.024.991 | 4.418.472 |
| Personaleomkostninger | 7.419.993 | 8.564.039 | 9.910.972 | 9.368.679 | 10.547.732 | 11.128.751 | 11.028.475 | 11.063.483 | 10.870.757 |
| Af- og nedskrivninger | 478.650 | 615.604 | 649.276 | 696.970 | 658.474 | 196.495 | 103.984 | 94.176 | 73.178 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | 0 | 0 |
| Udbytte | 4.700.000 | 7.700.000 | 0 | 10.100.000 | 6.500.000 | 13.500.000 | 1.500.000 | 6.800.000 | 4.700.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsentligste aktiviteter er salg af maskinkomponenter og dermed forbunden virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 01-04-2025 - 31-03-2026 udviser et resultat på kr. 4.418.472, og selskabets balance pr. 31-03-2026 udviser en balancesum på kr. 16.781.814, og en egenkapital på kr. 10.654.761.Årets resultat er i overensstemmelse med ledelsens forventninger og vurderes som tilfredsstillende. Året har været præget af et fortsat usikkert marked med varierende efterspørgsel og øget konkurrence, hvilket har medført et lavere aktivitetsniveau og påvirket selskabets indtjening. Mod slutningen af perioden er der dog observeret en vis bedring i markedsaktiviteten og et højere aktivitetsniveau sammenlignet med de foregående måneder.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.