Ejler Chr. Knudsen A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 78192615.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 10.036 | 1.001 | 819.132 | 4.484 | 9.628 | 24.344 | 12.191 | 10.011.637 | 43.958 |
| Omsætningsaktiver i alt | 10.206.537 | 10.580.453 | 11.281.146 | 11.352.112 | 12.559.208 | 15.770.501 | 17.052.926 | 27.852.875 | 17.800.586 |
| Anlægsaktiver i alt | 24.284.924 | 23.828.848 | 28.614.381 | 33.701.824 | 39.854.132 | 46.155.430 | 49.930.349 | 44.723.130 | 44.943.932 |
| Aktiver i alt | 34.491.461 | 34.409.301 | 39.895.527 | 45.053.936 | 52.413.340 | 61.925.931 | 66.983.275 | 72.576.005 | 62.744.518 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 18.249.166 | 17.565.288 | 15.229.410 | 18.865.442 | 23.771.383 | 25.565.135 | 23.860.046 | 23.034.060 | 19.864.202 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 6.793.554 | 7.195.209 | 14.043.928 | 13.663.065 | 16.879.726 | 25.540.122 | 29.445.060 | 28.813.101 | 31.657.142 |
| Gældsforpligtelser i alt | 25.042.720 | 24.760.497 | 29.273.338 | 32.528.507 | 40.651.109 | 51.105.257 | 53.305.106 | 51.847.161 | 51.521.344 |
| Selskabskapital | 2.000.000 | 2.000.000 | 2.000.000 | 2.000.000 | 2.000.000 | 2.000.000 | 2.000.000 | 2.000.000 | 2.000.000 |
| Overført resultat | 6.997.460 | 7.185.235 | 8.020.601 | 8.375.026 | 7.489.226 | 7.628.004 | 7.861.438 | 5.007.054 | 7.282.737 |
| Årets resultat | -1.089.897 | 187.775 | 835.366 | 1.554.425 | 314.200 | 138.777 | 2.233.434 | 7.145.616 | 2.275.683 |
| Egenkapital i alt | 8.997.460 | 9.185.235 | 10.020.601 | 11.575.026 | 10.689.226 | 9.628.004 | 11.861.438 | 17.007.054 | 9.282.737 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 41.044.806 | 44.507.722 | 44.414.464 | 46.041.127 | 50.777.462 | 53.642.705 | 58.740.352 | 67.900.497 | 53.509.727 |
| Resultat af primær drift | -1.201.777 | 333.344 | 1.276.237 | 1.977.023 | 340.983 | 338.186 | 3.076.414 | 11.053.667 | 2.110.920 |
| EBITDA | 7.101.309 | 9.643.319 | 10.370.042 | 10.989.783 | 9.607.117 | 10.406.150 | 12.939.598 | 20.948.831 | 10.598.256 |
| Resultat før skat | -1.414.753 | 187.974 | 1.078.215 | 1.996.520 | 295.808 | 115.046 | 2.806.103 | 9.093.047 | 2.921.168 |
| Årets resultat | -1.089.897 | 187.775 | 835.366 | 1.554.425 | 314.200 | 138.777 | 2.233.434 | 7.145.616 | 2.275.683 |
| Personaleomkostninger | 33.943.497 | 34.864.403 | 34.044.422 | 35.051.344 | 41.170.345 | 43.137.355 | 45.800.754 | 46.951.666 | 42.151.965 |
| Af- og nedskrivninger | 8.303.086 | 9.309.975 | 9.093.805 | 9.012.760 | 9.266.134 | 10.067.964 | 9.863.184 | 9.895.164 | 8.487.336 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 70 | 73 | 69 | 68 | 79 | 82 | 86 | 82 | 70 |
| Udbytte | — | — | — | 1.200.000 | 1.200.000 | 0 | 2.000.000 | 10.000.000 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets hovedaktivitet består af transport- og logistikvirksomhed og hermed beslægtet virksomhed, herunder udlejning af større containere.
Selskabets resultatopgørelse for 2025 udviser et overskud på kr. 2.275.683, og selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en egenkapital på kr. 9.282.737.Resultatet er som forventet nået op på et højere niveau end de seneste år. En stor del af årets resultat kan henføres til avancer ved salg af selskabets aktiviteter inden for renovation. Selskabet tilpasser løbende materiel og ydelser til kundernes behov, ligesom selskabet har en klar strategi for, at udstyret til enhver tid holdes up to date. Da regnskabsåret har været præget af betydelige forandringer i form af frasalg af aktiviteter, nyt ejerskab og deraf følgende implementering af ny ledelsesstruktur betegner ledelsen årets resultat som værende tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.