LouCon ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
17.969.556 kr.+19,8%
Bruttofortjeneste 2025/26
+13,3%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2017/18–2025/26
Nøgletal
2025/2677,4%
Soliditetsgrad
6,8×
Likviditetsgrad
57,1%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2025/26
Foreslået udbytte for regnskabsåret 12.691.262 kr. (173% af årets resultat).
Historik
2025/2612.691.262 kr.
2024/253.900.000 kr.
2023/242.400.000 kr.
2022/232.400.000 kr.
2021/222.100.000 kr.
2020/211.200.000 kr.
2019/201.200.000 kr.
2018/191.050.000 kr.
2017/181.275.000 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 4.984.625 kr.1.096.612 kr.
2023Skattepligtig indkomst 4.299.951 kr.945.978 kr.
2022Skattepligtig indkomst 3.321.935 kr.730.818 kr.
2021Skattepligtig indkomst 1.847.960 kr.406.538 kr.
2020Skattepligtig indkomst 1.740.907 kr.382.998 kr.
2019Skattepligtig indkomst 1.341.533 kr.295.130 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 2.242.560 | 1.912.806 | 4.169.457 | 3.785.098 | 4.359.775 | 5.481.400 | 4.796.448 | 5.591.442 | 8.938.446 |
| Omsætningsaktiver i alt | 3.782.911 | 3.699.871 | 6.198.995 | 7.659.446 | 8.056.074 | 9.167.092 | 10.623.829 | 12.658.254 | 15.142.665 |
| Anlægsaktiver i alt | 178.635 | 160.890 | 152.557 | 152.557 | 1.402.557 | 1.402.557 | 1.419.387 | 1.428.870 | 1.424.058 |
| Aktiver i alt | 3.961.546 | 3.860.761 | 6.351.552 | 7.812.003 | 9.458.631 | 10.569.649 | 12.043.216 | 14.087.124 | 16.566.723 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.622.364 | 1.767.960 | 3.944.254 | 4.539.552 | 1.537.248 | 4.699.420 | 2.538.252 | 3.760.275 | 2.231.353 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 606.702 | 3.873.182 | 570.978 | 2.721.612 | 933.212 | 1.519.108 |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.622.364 | 1.767.960 | 3.944.254 | 5.146.254 | 5.410.430 | 5.270.398 | 5.259.864 | 4.693.487 | 3.750.461 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 939.182 | 917.801 | 1.082.298 | 1.340.749 | 1.823.201 | 2.774.251 | 4.258.352 | 5.368.637 | 0 |
| Årets resultat | 1.143.218 | 1.028.619 | 1.364.497 | 1.458.451 | 2.582.452 | 3.351.050 | 3.884.101 | 5.010.461 | 7.322.625 |
| Egenkapital i alt | 2.339.182 | 2.092.801 | 2.407.298 | 2.665.749 | 4.048.201 | 5.299.251 | 6.783.352 | 9.393.637 | 12.816.262 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 6.613.132 | 6.926.136 | 8.448.497 | 9.365.002 | 11.029.960 | 11.247.223 | 12.509.665 | 14.993.633 | 17.969.556 |
| Resultat af primær drift | 1.471.047 | 1.323.753 | 1.750.583 | 1.844.961 | 3.600.193 | 4.314.645 | 4.920.120 | 6.258.799 | 9.079.170 |
| EBITDA | 1.493.157 | 1.343.753 | 1.758.916 | 1.844.961 | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 1.467.608 | 1.323.595 | 1.749.607 | 1.870.599 | 3.313.270 | 4.297.028 | 4.980.713 | 6.424.841 | 9.372.733 |
| Årets resultat | 1.143.218 | 1.028.619 | 1.364.497 | 1.458.451 | 2.582.452 | 3.351.050 | 3.884.101 | 5.010.461 | 7.322.625 |
| Personaleomkostninger | 5.119.975 | 5.582.383 | 6.689.581 | 7.520.041 | 7.429.767 | 6.932.578 | 7.589.545 | 8.734.834 | 8.890.386 |
| Af- og nedskrivninger | 22.110 | 20.000 | 8.333 | 0 | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | 7 | — | 8 | 8 | 9 | 9 |
| Udbytte | 1.275.000 | 1.050.000 | 1.200.000 | 1.200.000 | 2.100.000 | 2.400.000 | 2.400.000 | 3.900.000 | 12.691.262 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Virksomhedens væsentligste aktiviteter har været salg og service af IT-udstyr, IT-ydelser samt udvikling af soft- ware.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.