P. Grønlund Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 1.000.000 kr. (208% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 894.089 | 777.813 | 656.663 | 9.048 | 481.179 | 209.623 | 2.440.226 | 605.655 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.602.805 | 2.438.466 | 2.620.709 | 3.253.898 | 589.453 | 343.607 | 2.644.012 | 746.538 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | 625.468 | 621.025 | 4.120.525 | 3.684.626 | 1.406.092 | 543.758 |
| Aktiver i alt | 2.602.805 | 2.438.466 | 3.246.177 | 3.874.923 | 4.709.978 | 4.028.233 | 4.050.104 | 1.290.296 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 23.131 | 21.409 | 247.070 | 221.901 | 258.817 | 296.408 | 271.506 | 151.029 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 23.131 | 21.409 | 247.070 | 221.901 | 258.817 | 296.408 | 271.506 | 151.029 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 2.348.874 | 2.184.057 | 2.738.039 | 3.393.997 | 3.897.743 | 2.865.061 | 510.411 | 10.508 |
| Årets resultat | 45.074 | -56.816 | 690.050 | 764.514 | 911.139 | 386.665 | 766.773 | 480.669 |
| Egenkapital i alt | 2.579.674 | 2.417.057 | 2.999.107 | 3.653.022 | 4.451.161 | 3.731.825 | 3.778.598 | 1.139.267 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | -7.975 | -8.178 | -9.347 | -4.415 | -4.585 | -5.545 | -6.144 | -6.451 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 57.790 | -72.679 | 722.479 | 826.730 | 962.509 | 293.424 | 787.123 | 483.881 |
| Årets resultat | 45.074 | -56.816 | 690.050 | 764.514 | 911.139 | 386.665 | 766.773 | 480.669 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Udbytte | 105.800 | 108.000 | 110.600 | 113.000 | 376.000 | 720.000 | 3.120.000 | 1.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Er investering og formueforvaltning.
Selskabet fik i 2024 et resultat før skat på kr. 483.881. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.