Electable A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 5.362.450 | 2.584.846 | 3.309.425 | 62.114 | 80.029 | 3.254.911 | 778.335 | 522.672 |
| Omsætningsaktiver i alt | 16.974.745 | 13.980.930 | — | — | — | — | 9.989.784 | 3.899.699 |
| Anlægsaktiver i alt | 3.657.021 | 1.607.864 | 682.949 | 568.773 | 589.679 | 161.086 | 220.611 | 238.606 |
| Aktiver i alt | 20.631.766 | 15.588.794 | 20.250.814 | 21.383.670 | 23.044.412 | 10.879.801 | 10.210.395 | 4.138.305 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 13.400.708 | 7.207.247 | 10.727.330 | 12.192.094 | 10.206.807 | 6.736.653 | 11.141.704 | 4.622.952 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 604.713 | 604.713 | 488.149 | 439.078 | 452.689 |
| Gældsforpligtelser i alt | 13.400.708 | 7.207.247 | 10.727.330 | 12.796.807 | 10.811.520 | 7.224.802 | 11.580.782 | 5.075.641 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 5.601.913 | 5.804.912 | 2.500.000 | 2.500.000 | 2.500.000 | 2.958.760 | -3.370.387 | -2.937.336 |
| Årets resultat | 1.921.366 | 2.202.999 | 1.936.793 | 3.463.576 | 5.720.751 | 2.867.279 | -5.959.147 | 433.051 |
| Egenkapital i alt | 6.101.913 | 8.304.912 | 8.241.704 | 6.463.576 | 8.720.751 | 3.458.760 | -2.870.387 | -2.437.336 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 17.028.443 | 12.819.154 | 18.243.335 | 16.482.367 | 16.066.981 | 13.992.604 | 1.832.842 | 5.259.439 |
| Resultat af primær drift | 2.452.955 | 2.852.680 | 4.115.869 | 3.196.984 | 7.646.409 | 3.905.827 | -5.917.996 | 617.137 |
| EBITDA | 3.017.563 | 3.299.683 | 4.217.940 | 3.413.510 | 7.925.540 | 4.165.321 | -5.764.418 | 671.131 |
| Resultat før skat | 2.463.749 | 2.536.489 | 4.141.938 | 3.105.582 | 7.452.912 | 3.684.725 | -6.159.776 | 433.051 |
| Årets resultat | 1.921.366 | 2.202.999 | 1.936.793 | 3.463.576 | 5.720.751 | 2.867.279 | -5.959.147 | 433.051 |
| Personaleomkostninger | 14.010.880 | 9.519.471 | 12.491.887 | 13.068.857 | 8.141.441 | 9.823.588 | 6.597.260 | 4.588.308 |
| Af- og nedskrivninger | 564.608 | 447.003 | 102.071 | 216.526 | 279.131 | 259.494 | 153.578 | 53.994 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 30 | 25 | 22 | 13 | 13 | 9 | 8 | 8 |
| Udbytte | 0 | 2.000.000 | 5.241.704 | 3.463.576 | 5.720.751 | 0 | 370.000 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af salg og installation af tjenesteydelser og varer inden for fagområderne el-installation, brand og sikring via størrer entrepriser.
Årets bruttofortjeneste udgør 5.259 t.kr. mod 1.833 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 433 t.kr. mod -5.959 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende. Selskabets kapitalforhold er endnu ikke reetableret. Det er fortsat ledelsens forventning, at kapitalforholdene reetableres via fremtidig indtjening. Selskabet iværksatte i begyndelsen af 2024 diverse tiltag vedrørende væsentlige besparelser på selskabets personale- og kapacitetsomkostninger, samt tiltag, som skulle medføre en forbedret indtjening på entreprisekontrakter. Forventningen var dengang, at disse kunne medføre et resultat for 2024 i niveau kr. 0. Disse tiltag har vist sig mere lønsomme en antaget og ledelsen har derfor valgt at fortsætte disse. Kapitalberedskab Selskabet har realiseret et overskud på 433 t.kr., men egenkapitalen er fortsat negativ med 2,4 mio. kr. Som følge heraf fortsætter ledelsen iværksatte tiltag vedrørende besparelser på selskabets personale- og kapacitetsomkostninger, samt tiltag, som har vist sig at medføre forbedret indtjening på entreprisekontrakter. Selskabets ledelse forventer, at selskabet kontinuerlig indgår nye entreprisekontrakter i andet halvår af 2025, som følger et forsigtigt salgsbudget for andet halvår af 2025. Ledelsen forventer, at ovenstående realiseres, hvilket vil medføre et resultat for 2025 i niveau 800 t.kr., og har som følge heraf aflagt årsregnskabet u
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.