Softværket A.m.b.a.Aktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 7.914.708 | 10.715.455 | 11.722.655 | 13.418.725 | 12.891.050 | 10.148.601 | 11.439.074 | 2.033.474 | 118.682 |
| Omsætningsaktiver i alt | 9.236.642 | 12.212.441 | 13.462.713 | 15.272.390 | 15.386.569 | 13.517.695 | 15.787.085 | 7.305.961 | 5.144.289 |
| Anlægsaktiver i alt | 156.241 | 91.300 | 869.963 | 543.855 | 1.819.270 | 5.886.689 | 6.888.452 | 9.249.508 | 10.731.886 |
| Aktiver i alt | 9.392.883 | 12.303.741 | 14.332.676 | 15.816.245 | 17.205.839 | 19.404.384 | 22.675.537 | 16.555.469 | 15.876.175 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 5.496.937 | 7.943.283 | 6.714.365 | 8.703.371 | 8.505.860 | 6.799.078 | 10.930.681 | 7.330.645 | 8.166.684 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 1.735.341 | 0 | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 5.496.937 | 7.943.283 | 8.449.706 | 8.703.371 | 8.505.860 | 6.799.078 | 10.930.681 | 7.330.645 | 8.166.684 |
| Selskabskapital | 1.284.000 | 1.289.000 | 1.292.000 | 1.295.000 | 1.296.000 | 1.296.000 | 1.297.000 | 1.296.000 | 1.281.000 |
| Overført resultat | 2.611.946 | 3.071.458 | 4.590.970 | 5.817.874 | 7.403.979 | 11.309.306 | 10.447.856 | 7.928.824 | -3.119.460 |
| Årets resultat | -509.148 | 459.512 | 1.519.512 | 1.226.904 | 1.586.105 | 3.905.327 | -861.450 | -2.519.032 | -1.500.333 |
| Egenkapital i alt | 3.895.946 | 4.360.458 | 5.882.970 | 7.112.874 | 8.699.979 | 12.605.306 | 11.744.856 | 9.224.824 | 7.709.491 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Omsætning | — | — | — | — | 40.855.761 | 47.819.820 | 54.106.157 | 61.432.349 | 69.183.220 |
| Bruttofortjeneste | 23.690.524 | 24.937.885 | 26.784.856 | 28.783.961 | — | — | — | — | — |
| Resultat af primær drift | -410.757 | 577.247 | 1.626.420 | 1.397.070 | 1.788.955 | 4.032.119 | -1.106.350 | -2.902.911 | -1.647.796 |
| EBITDA | 112.019 | 834.851 | 2.038.989 | 1.946.727 | 2.339.123 | 5.327.791 | 422.173 | -1.206.210 | -118.469 |
| Resultat før skat | -481.959 | 481.538 | 1.535.243 | 1.294.620 | 1.634.154 | 3.964.469 | -802.163 | -2.495.728 | -1.485.263 |
| Årets resultat | -509.148 | 459.512 | 1.519.512 | 1.226.904 | 1.586.105 | 3.905.327 | -861.450 | -2.519.032 | -1.500.333 |
| Personaleomkostninger | 23.578.505 | 24.103.034 | 24.745.867 | 26.837.234 | 25.155.640 | 28.115.142 | 35.054.507 | 40.258.879 | 44.524.064 |
| Af- og nedskrivninger | 522.776 | 257.604 | 412.569 | 549.657 | 550.168 | 1.295.672 | 1.528.523 | 1.696.701 | 1.529.327 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 38 | 38 | 38 | 40 | 40 | 43 | 55 | 62 | 65 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Softværkets hovedaktivitet er at udvikle, levere og drifte IT-løsninger samt serviceydelser til andelshavere og øvrige forsyningsvirksomheder inden for vand- og varmeområdet. Som kundeejet andelsselskab er Softværkets mål at skabe langsigtet værdi for andelshaverne gennem innovative, robuste og fremtidssikrede digitale løsninger til forsyningssektoren.
Regnskabsåret 2025/26 har været præget af et højt aktivitetsniveau, fortsat vækst i forretningen samt betydelige investeringer i udvikling af selskabets produktportefølje. Nettoomsætningen i 2025/26 udgør 69.183 t.kr. svarende til en stigning på 12,6% sammenlignet med sidste års nettoomsætning. Resultatet efter skat blev et underskud på 1.500 t.kr. sammenlignet med et budgetteret underskud på 4.229 t.kr. Årets resultat vurderes som tilfredsstillende og i overensstemmelse med den fastlagte strategi, hvor der investeres målrettet i modernisering og fremtidssikring af Softværkets løsninger. Udviklingen af resultatet skal ses i lyset af de fortsatte investeringer i særligt Forsyning|FOF, platformsomlægning til cloud samt øget anvendelse af kunstig intelligens. Investeringerne understøtter samtidig forsyningsvirksomhedernes stigende krav til digitalisering, cybersikkerhed, compliance og effektivisering. Udvikling af afregningssystemet, Forsyning|FOF, er intensiveret med fokus på fremdrift, kvalitet og forankring i forretningen understøttet af øget anvendelse af AI. Udviklingsprojektet er Softværkets største og et centralt fundament for selskabets fremtidige produktportefølje. Kunstig intelligens forventes at blive en grundlæggende teknologi i Softværkets fremtidige udvikling og skal både understøtte den interne effektivitet og skabe nye funktioner og services til kunderne. Arbejdet med at identificere, modne og
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.